Badania nad nową technologią dla osób z zaburzeniami połykania
Data dodania aktualności: 15 czerwca 2020
Dysfagia związana jest z zaburzeniami połykania o różnym podłożu. Może wystąpić w skutek chorób neurologicznych lub u osób z nowotworami głowy i szyi. W przebiegu dysfagii charakterystyczne są trudności w przełykaniu kęsów pokarmowych o zwyczajowej konsystencji. Dysfagia może stać się przyczyną zakrztuszenia i zachłystowego zapalenia płuc.
W nowym rozwiązaniu technologicznym zaproponowano użycie inteligentnego systemu wspomagającego osoby z tym schorzeniem. System Mobili-T jest eksperymentalną metodą wspomagania przełykania. Urządzenie wielkości pudełka po zapałkach umieszczane jest pod brodą
i monitoruje aktywność mięśni. Informacje z urządzenia przesyłane są następnie do aplikacji na smartfona. Dzięki aplikacji użytkownik może poznać stopień upośledzenia procesu połykania i dobrać odpowiednią konsystencję pokarmu.
Aplikacja umożliwia również przesyłanie informacji o efektywności procesu połykania do lekarza. Ponadto w leczeniu dysfagii zlecane są specjalistyczne ćwiczenia rehabilitacyjne wspomagające połykanie. Aplikacja może być więc pomocna w monitorowaniu postępów pacjenta. Mobili-T jest obecnie w fazie testów i nie jest dostępne w sklepach. Jak donoszą naukowcy testujący urządzenie, wyniki badań są obiecujące.
Źródło: https://www.theglobeandmail.com/life/health-and-fitness/article-researchers-say-new-technology-helps-some-patients-with-neck-and/
listy artykułów