Burleska, taniec i niepełnosprawność

Data dodania aktualności: 8 października 2019

 
Burleska, taniec i niepełnosprawność

Co łączy burleskę i niepełnosprawność? Krótka historia o tym co przykuwa ludzki wzrok i zmienia postrzeganie samego siebie.

Pansy St. Battie to niesamowita tancerka burleski, której życie odmieniła niepełnosprawność. Jej droga do kariery tancerki i modelki rozpoczęła się od makijażu. Kiedy Pansy jako młoda dziewczyna została zmuszona do poruszania się na wózku inwalidzkim, makijaż stał się jej sposobem na wyrażanie siebie. Eksperymenty z kolorami oraz artystyczne fotografie pozwoliły jej zbliżyć się do ,,normalnego świata” i odkryć w swoim ciele prawdziwe dzieło sztuki. Zamiłowanie do kolorów, sztuki i tańca zaprowadziły Pansy St. Battie do świata burleski, gdzie na nowo odkryła swoje ciało, którego nie ograniczała już niepełnosprawność.

Burleska to świat pełen uwodzicielskich kolorów, brokatu i animuszu. Ta kontrowersyjna forma teatralna gromadzi sobie coraz większą ilość fanów na całym świecie. Piękne kobiety w skąpych strojach z wdziękiem zabiegają o uwagę widzów. Burleska daje wolność, pozwala odkryć w sobie kobiecość i seksualność, nawet jeśli na drodze stanęła nam niepełnosprawność – jak mówi Pansy.

Niepełnosprawność może odbierać młodym ludziom chęć do czynnego udziału w świecie, który ich otacza. Osoby poruszające się na wózku nadal przykuwają wzrok innych osób, ponieważ niepełnosprawności nie pokazuje się w wielu środkach masowego przekazu. Burleska stała się dla Pansy formą protestu. Udział w spektaklach pozwala jej na odkrywanie na nowo własnej kobiecości, ale też zmienianie postrzegania niepełnosprawności przez inne osoby.

Źródło: https://dziennikzachodni.pl/witajcie-w-swiecie-burleski-piekne-dziewczyny-i-zar-seksapilu-zdjecia/ar/741545

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Uczelnie bez barier: wsparcie dla studentów z niepełnosprawnościami

Uczelnie bez barier: wsparcie dla studentów z niepełnosprawnościami

Data dodania aktualności 11 lipca 2022

Kliknij i przejdź
do artykułu
Szkoła nie dla uczniów z trisomią 21

Szkoła nie dla uczniów z trisomią 21

Data dodania aktualności 6 kwietnia 2022

Kliknij i przejdź
do artykułu
Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia

Data dodania aktualności 27 grudnia 2021

Kliknij i przejdź
do artykułu