Dostępność edukacji akademickiej dla osób z niepełnosprawnością – konferencja naukowa w ramach kampanii ,,Nauka bez Barier’’

Data dodania aktualności: 17 listopada 2020

 
Dostępność edukacji akademickiej dla osób z niepełnosprawnością – konferencja naukowa w ramach kampanii ,,Nauka bez Barier’’

Sytuacja osób niepełnosprawnych studiujących i pracujących naukowo oraz eliminowanie barier z jakimi spotykają się w środowisku akademickim – to jedne z wiodących tematów wirtualnej debaty pt. ,,Nauka bez Barier – V konferencja Naukowa. Genom. Medycyna Personalizowana’’.

Organizatorem konferencji, która odbędzie się 19 listopada na wirtualnej platformie www.medycynapersonalizowana.online (początek o godz. 9.00 ), jest Fundacja na rzecz umacniania więzi rodzinnych i społecznych Neuron +, we współpracy z Polską Akademią Nauk. Wydarzenie jest skierowane do całego środowiska naukowego, osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzin i opiekunów. Program naukowy Konferencji obejmuje sesje ustne i plakatowe w dwóch grupach tematycznych: ,,Nauka bez Barier’’ oraz ,,Genom. Medycyna Personalizowana’’.

Sesje naukowe ustne i posterowe w obszarze ,,Nauka bez Barier’’ będą okazją do prezentacji aktualnej sytuacji osób z niepełnosprawnością na uczelniach wyższych oraz nowych rozwiązań eliminujących bariery, jakie napotykają oni w środowisku akademickim. To nie tylko ograniczona  dostępność architektoniczna budynków (sal dydaktycznych, bibliotek, czytelni, akademików), ale także brak możliwości użytkowania specjalistycznego sprzętu przez osoby niedowidzące lub niesłyszące. Inne bariery dotyczą ograniczonych możliwości rozwoju naukowego czy komunikacji interpersonalnej, co często wynika ze stereotypów, uprzedzeń ze strony części kadry akademickiej. Z kolei część konferencji dotycząca medycy personalizowanej skupi się m.in. na takich obszarach jak analiza genomu, choroby neurodegeneracyjne czy terapie z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Tegoroczna konferencja została również dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wystąpienia prelegentów w trakcie spotkania będą posiadały napisy oraz tłumaczenie na język migowy, które dodatkowo będzie widoczne podczas pytań zadawanych przez uczestników i odpowiedzi. Na uwagę zasługuje też fakt, że całość wydarzenia zostanie w pełni realizowana w środowisku 3D, które oferuje warunki zbliżone do tradycyjnej konferencji, a dodatkowo zapewnia możliwość interakcji między uczestnikami.

Cieszę, że mimo epidemii wirusa COVID-19 udało nam się zorganizować kolejną edycję konferencji, która w tym roku odbywa się pod hasłem ,,Nauka bez Barier. Wydarzenie będzie realizowane w trybie online, więc tym bardziej jestem usatysfakcjonowany, że na nasze zaproszenie do udziału, odpowiedziało tyle wybitnych osobistości ze świata nauki, z całej Polski. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron Plus.

I dodaje: – Temat niepełnosprawności jest niezmiernie ważny, zwłaszcza w czasie pandemii, która bardzo mocno dotyka osoby niepełnosprawne. Dlatego chciałbym gorąco zachęcić osoby z niepełnosprawnością i ich najbliższych do udziału w konferencji. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny zarówno dla wykładowców jak i uczestników i słuchaczy.

Konferencja naukowa jest jednym z elementów ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej ,,Nauka bez Barier’’ na rzecz dostępności edukacji na poziomie akademickim dla osób z niepełnosprawnością. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a jego główne cele to aktywizacja osób niepełnosprawnych do korzystania z oferty studiów wyższych i podejmowania działalności naukowej oraz zwiększenie dostępności uczelni i środowisk akademickich dla osób z niepełnosprawnością. 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą ,,DIALOG’’ w latach 2019-2020.

Patronat honorowy konferencji naukowej ,,Nauka bez Barier’’

Partnerzy medialni konferencji naukowej ,,Nauka bez Barier’’

PPG LOGO (jpg)
Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Przedszkolaki wiele potrafią

Przedszkolaki wiele potrafią

Data dodania aktualności 16 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Firma dla niepełnosprawnego

Firma dla niepełnosprawnego

Data dodania aktualności 13 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Korzyści z własnego samochodu

Korzyści z własnego samochodu

Data dodania aktualności 10 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu