EPISTOP – padaczka w ujęciu kompleksowym

Data dodania aktualności: 22 marca 2019

 
EPISTOP – padaczka w ujęciu kompleksowym

Padaczka jest chorobą neurologiczną przebiegającą z charakterystycznymi objawami. Przebieg choroby często prowadzi do pogorszenia jakości życia pacjentów. W kwietniu dobiegł końca międzynarodowy projekt EPISTOP, który miał na celu dogłębne zbadanie przebiegu choroby. W trakcie 5 lat pracy, padaczka była badana od momentu wykrycia pierwszych zmian w mózgu aż do ujawnienia się objawów. Wynika badania mogą znacząco przyczynić się do rozwoju nauki o epilepsji. Projekt EPISTOP to wsparcie dla osób niepełnosprawnych z padaczką ale również wielkie naukowe przedsięwzięcie.

Padaczka należy do chorób przewlekłych mózgu i polega na występowaniu powtarzających się napadów padaczkowych. U dzieci padaczka najczęściej występuje jako następstwo wad wrodzonych, chorób uwarunkowanych genetycznie lub jako powikłanie chorób zakaźnych. Znane przyczyny padaczki u dorosłych to guzy mózgu, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, udary mózgu oraz niektóre choroby zwyrodnieniowe. Przyczyny padaczki często jednak pozostają bardzo trudne do określenia. Objawy padaczki są często przyczyną wykluczenia chorych z życia społecznego. Wsparcie osób niepełnosprawnych z tą chorobą jest bardzo ważne dla poprawy jakości ich życia.

Napad padaczkowy objawia się zwykle w postaci drgawek. Charakterystyczna jest utrata przytomności, wyprężenie ciała, sinica oraz piana tocząca się z ust. Czasami w wyniku napadu padaczkowego dochodzi do bezwiednego oddania moczu lub przygryzienia języka. Napady zwykle trwają kilka minut. Po napadzie chory może odczuwać silny ból głowy, senność i zmęczenie. U niektórych osób z padaczką tuż przed napadem występują tzw. objawy zwiastujące: uczucie silnego lęku, zmiany w odczuwaniu smaku i zapachu lub dźwięki i szumy w uszach.

Część pacjentów doświadcza napadów padaczki bez drgawek i utraty przytomności. Jedynym objawem może być wówczas chwilowy brak kontaktu z chorym, brak reakcji na wzywanie oraz chwilowa ,,nieobecność”. Po napadzie chorzy mogą powrócić do wykonywanej wcześniej czynności.

Niezależnie od sposobu w jaki objawia się padaczka, może znacząco pogarszać jakość życia pacjentów, utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie oraz być przyczyną trudności w znalezieniu pracy. Wielu naukowców koncentruje swoją pracę na poszukiwaniu sposobów leczenia i łagodzenia objawów epilepsji. Wsparcie dla osób niepełnosprawnych z padaczką stanowi zarówno łagodzenie jej objawów jak i zapobieganie ich wystąpieniu.

W programie EPISTOP naukowcy podkreślali rolę profilaktyki w występowaniu objawów padaczki. Badanie pilotażowe wykazało, że rozpoczęcie leczenia przeciwpadaczkowego u chorych ze stwardnieniem guzowatym przed wystąpieniem pierwszych objawów pozwoliło zapobiec wystąpieniu padaczki. Wyniki dalszych badań mogą zrewolucjonizować podejście do leczenia choroby i stanowić wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Źródło: www.mp.pl

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Przedszkolaki wiele potrafią

Przedszkolaki wiele potrafią

Data dodania aktualności 16 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Firma dla niepełnosprawnego

Firma dla niepełnosprawnego

Data dodania aktualności 13 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Korzyści z własnego samochodu

Korzyści z własnego samochodu

Data dodania aktualności 10 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu