EPISTOP – padaczka w ujęciu kompleksowym

Data dodania aktualności: 22 marca 2019

 
EPISTOP – padaczka w ujęciu kompleksowym

Padaczka jest chorobą neurologiczną przebiegającą z charakterystycznymi objawami. Przebieg choroby często prowadzi do pogorszenia jakości życia pacjentów. W kwietniu dobiegł końca międzynarodowy projekt EPISTOP, który miał na celu dogłębne zbadanie przebiegu choroby. W trakcie 5 lat pracy, padaczka była badana od momentu wykrycia pierwszych zmian w mózgu aż do ujawnienia się objawów. Wynika badania mogą znacząco przyczynić się do rozwoju nauki o epilepsji. Projekt EPISTOP to wsparcie dla osób niepełnosprawnych z padaczką ale również wielkie naukowe przedsięwzięcie.

Padaczka należy do chorób przewlekłych mózgu i polega na występowaniu powtarzających się napadów padaczkowych. U dzieci padaczka najczęściej występuje jako następstwo wad wrodzonych, chorób uwarunkowanych genetycznie lub jako powikłanie chorób zakaźnych. Znane przyczyny padaczki u dorosłych to guzy mózgu, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, udary mózgu oraz niektóre choroby zwyrodnieniowe. Przyczyny padaczki często jednak pozostają bardzo trudne do określenia. Objawy padaczki są często przyczyną wykluczenia chorych z życia społecznego. Wsparcie osób niepełnosprawnych z tą chorobą jest bardzo ważne dla poprawy jakości ich życia.

Napad padaczkowy objawia się zwykle w postaci drgawek. Charakterystyczna jest utrata przytomności, wyprężenie ciała, sinica oraz piana tocząca się z ust. Czasami w wyniku napadu padaczkowego dochodzi do bezwiednego oddania moczu lub przygryzienia języka. Napady zwykle trwają kilka minut. Po napadzie chory może odczuwać silny ból głowy, senność i zmęczenie. U niektórych osób z padaczką tuż przed napadem występują tzw. objawy zwiastujące: uczucie silnego lęku, zmiany w odczuwaniu smaku i zapachu lub dźwięki i szumy w uszach.

Część pacjentów doświadcza napadów padaczki bez drgawek i utraty przytomności. Jedynym objawem może być wówczas chwilowy brak kontaktu z chorym, brak reakcji na wzywanie oraz chwilowa ,,nieobecność”. Po napadzie chorzy mogą powrócić do wykonywanej wcześniej czynności.

Niezależnie od sposobu w jaki objawia się padaczka, może znacząco pogarszać jakość życia pacjentów, utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie oraz być przyczyną trudności w znalezieniu pracy. Wielu naukowców koncentruje swoją pracę na poszukiwaniu sposobów leczenia i łagodzenia objawów epilepsji. Wsparcie dla osób niepełnosprawnych z padaczką stanowi zarówno łagodzenie jej objawów jak i zapobieganie ich wystąpieniu.

W programie EPISTOP naukowcy podkreślali rolę profilaktyki w występowaniu objawów padaczki. Badanie pilotażowe wykazało, że rozpoczęcie leczenia przeciwpadaczkowego u chorych ze stwardnieniem guzowatym przed wystąpieniem pierwszych objawów pozwoliło zapobiec wystąpieniu padaczki. Wyniki dalszych badań mogą zrewolucjonizować podejście do leczenia choroby i stanowić wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Źródło: www.mp.pl

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Kodeks Dobrych Praktyk na rynku pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Kodeks Dobrych Praktyk na rynku pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Data dodania aktualności 9 maja 2021

Kliknij i przejdź
do artykułu
Rynek pracy w Polsce a osoby z niepełnosprawnościami

Rynek pracy w Polsce a osoby z niepełnosprawnościami

Data dodania aktualności 9 maja 2021

Kliknij i przejdź
do artykułu
III edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „STOP Barierom” pod hasłem „STOP COVID

III edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „STOP Barierom” pod hasłem „STOP COVID

Data dodania aktualności 30 kwietnia 2021

Kliknij i przejdź
do artykułu