Firma dla niepełnosprawnego

Data dodania aktualności: 13 października 2023

 
Firma dla niepełnosprawnego

Fizyczna niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nic więc dziwnego, że rodzice przygotowują osoby z niepełnosprawnością do zajęcia się własnym biznesem.

Prowadzenie przedsiębiorstwa to co prawda skomplikowana sprawa, która wymaga umiejętności zarządzania ludźmi i procesami gospodarczymi, ale często nie trzeba wykazywać się przy tym tężyzną fizyczną. Coraz częściej więc wśród przedsiębiorców spotyka się osoby z niepełnosprawnościami. Niektórzy mają to szczęście, że ich rodzice prowadzą rodzinne firmy i mogą „być wychowywani” do przejęcia tego zakładu. Inni podejmują działalność gospodarczą z własnej inicjatywy, zakładają np. małe firmy usługowe, często jednoosobowe. Dzięki możliwościom, jakie daje internet, działalność gospodarczą można zarejestrować nie wychodząc z domu.

Co prawda łatwo sobie wyobrazić niepełnosprawnego, który prowadzi firmę oferującą usługi informatyczne, czy też piszącego teksty do gazet i na portale internetowe albo prowadzącego księgowość w systemie on-line. Niektórzy spośród OzN zajmują się z kolei drobnym rzemiosłem lub planują prowadzenie takiej działalności. Dobrym przykładem jest 17-letni Michał, który co prawda porusza się przy pomocy wózka, ale mimo to chce się uczyć trudnego zawodu szewca. Namówił go do tego jeden z kuzynów, gdy okazało się, że szewców na rynku braku, a Michał ma duże zdolności manualne i powinien poradzić sobie z tym zadaniem. Pierwsze praktyki zawodowe okazały się na tyle udane, że chłopak będzie się w tym kierunku kształcił. Dzięki zaś możliwościom pozyskania funduszy państwowych na uruchomienie działalności gospodarczej przez OzN, Michał nie będzie miał problemu z wynajęciem i wyposażeniem w potrzebny sprzęt lokalu, gdzie znajdzie się jego warsztat. Rodzina oczywiście będzie mu pomagać w uruchomieniu biznesu, bo początki zawsze są trudne, ale młody mężczyzna jest optymistą.

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Przedszkolaki wiele potrafią

Przedszkolaki wiele potrafią

Data dodania aktualności 16 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Firma dla niepełnosprawnego

Firma dla niepełnosprawnego

Data dodania aktualności 13 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Korzyści z własnego samochodu

Korzyści z własnego samochodu

Data dodania aktualności 10 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu