Gniew i złość – jak sobie z nimi radzić?
Data dodania aktualności: 20 sierpnia 2019
Artykuł został przygotowany przez Sylwię Raciborską – dyplomowanego psychologa, który w każdą środę, w godzinach: 18.00-19.00 prowadzi prywatne, bezpłatne porady psychologiczne na naszej stronie www.stopbarierom.pl.
1. Co to jest gniew, złość?
Gniew to reakcja emocjonalna na niepowodzenie lub wzburzenie emocjonalne, czasami z nastawieniem agresywnym (zob. złość), będąca reakcją na działanie interpretowane jako skierowana negatywnie akcja zaczepna.
Złość – to stan irytacji, wzburzenia; uczucie wrogości; wybuch gniewu, gniew.
2. Jak radzimy sobie z gniewem?
Radzimy ze gniewem na dwa sposoby:
Tłumimy gniew bojąc się zranienia. Tłumienie gniewu jest sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa w danej chwili, ale raczej nie najlepszym. Ceną jest jednak częsta izolacja i oddalenie od partnera. Ostatecznie jednak tłumiony gniew jest przyczyną wielu chorób somatycznych. W końcu wybuchamy gniewem.
Wybuchamy gniewem. Wyrażamy gniew gwałtownie i w sposób niekontrolowany.
3. Jakie są fizyczne skutki stłumionego gniewu?
Przewlekły gniew – skutki to m.in.:
– wysokie ciśnienie krwi, choroby serca. Osoby z najwyższym poziomem złości są dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej oraz trzykrotnie częściej na ryzyko zawału serca w porównaniu do osób z niższym poziomem gniewu.
– nowotwory. Wyniki wskazujące na stłumioną złość należały do osób z chorobą nowotworową. Istnieją dowody na to, że jest ona przyczyną raka oraz czynnikiem jego rozwoju.
– migreny. Naukowcy wykazali, że ludzie, którzy są jak zakorkowana butelka pełna gniewu, narażeni są na migreny. – Bóle głowy, choroby skóry, problemy trawienne, nadużywanie alkoholu i narkotyków. Te problemy też są spowodowane gniewem, który nie został przeżyty.
– przewlekły ból. To sygnał stłumionej złości. – Zmęczenie. Tłumione emocje wymagają energii potrzebnej po to, żebyśmy je trzymali jak piłkę plażową pod wodą. To wymaga ogromnego wysiłku. Mięśnie są napięte, a emocjonalny przepływ niemożliwy.
– śmierć. Badania wskazują, że właściciele wrogich uczuć trzy razy bardziej są narażeni na przedwczesną śmierć, niż ci, którzy mają w sobie łagodność i potrafią wybaczać.
– inne psychiczne objawy przewlekłej złości: toksyczne relacje, rozwody, przemoc domowa, dominacja, manipulacja, nienawiść.
4. Gniew i złość – jak sobie z nimi radzić?
W radzenie sobie z gniewem chodzi o to, aby nauczyć się jak się uspokoić bez tłumienia w sobie tej emocji. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie pewnych strategii:
– naucz się relaksować. Istnieje wiele technik relaksacyjnych, jak np. głębokie oddychanie, wizualizacja lub medytacja.
– rozwiązanie problemu. Czasami złość i frustracja są spowodowane wyzwaniami, które przekraczają twoje możliwości. Zamiast zagłębiać się w poczuciu beznadziejności własnej sytuacji. Skupić się na tym, w jaki sposób najlepiej rozwiązać zaistniały problem. Oprócz tego zrozumienie, że złość niczego nie rozwiąże ani nie sprawi, że poczujesz się lepiej. Pomaga skupić na faktycznym poradzeniu sobie z zaistniałym problemem.
– lepsza komunikacja. Zamiast wdawać się w kłótnię skup się na tym, co tak naprawdę chcesz osiągnąć poprzez rozmowę. Dobra komunikacja składa się z umiejętności słuchania, myślenia oraz logicznego analizowania argumentów, a nie wykrzykiwania swoich racji pod wpływem gniewu.
– użyj poczucia humoru. Humor stanowi idealny sposób na rozładowanie zbyt napiętej sytuacji. Jeśli pomyślisz tylko przez chwilę nad tym w jaki sposób możesz nadać zabawny kontekst do całej sytuacji, możesz całkowicie zmienić swoją perspektywę. Pomyśl, czy naprawdę stanie się coś złego, jeśli będziesz się śmiał z rzeczy, które doprowadzają Cię do czerwoności? Naprawdę nie musisz brać całego życia ciągle na poważnie.
– zmień swoje środowisko. Zrób sobie przerwę, przespaceruj się i zajmij się czymś innym. Kiedy wrócisz do problemu, który Cię rozwścieczył będziesz w stanie spojrzeć na niego pod zupełnie innym kątem, dzięki czemu być szybciej wpadniesz na najlepszego rozwiązanie.
Gniew jest normalną emocją, która jest niezbędna dla przetrwania, natomiast z drugiej strony doprowadzony do ekstremum może być niesamowicie krzywdzący. Naucz się kontrolować swój gniew, zdanie trudne ale wykonalne prze regularnych ćwiczeniach.
Bibliografia:
Mały słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994. https://pl.wikipedia.org/wiki/Gniew_(emocja) https://zenforest.wordpress.com/2008/10/10/czym-jest-gniew-i-jak-sobie-z-nim-radzic-w-zwiazku-i-w-zyciu/ https://wyzwanie90dni.pl/jak-opanowac-zlosc-i-frustracje/ https://zwierciadlo.pl/psychologia/zrozumiec-siebie/fizyczne-skutki-stlumionego-gniewu
listy artykułów