Padaczka – implanty mózgowe jako nowoczesne wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Data dodania aktualności: 23 lipca 2019

 
Padaczka – implanty mózgowe jako nowoczesne wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Nowoczesna technologia to wsparcie dla osób niepełnosprawnych zmagających się z padaczką. Badanie przeprowadzone na University of Ferrara we Włoszech wskazuje, że istnieje możliwość zredukowania liczby napadów padaczkowych dzięki wszczepionemu do mózgu chipowi. Warto podkreślić, że za badania nad implantem mózgowym odpowiedzialna jest firma biotechnologiczna non-profit.

Padaczka należy do przewlekłych chorób układu nerwowego. Charakteryzują ją powtarzające się epizody napadów padaczkowych, którym mogą towarzyszyć drgawki, toczenie piany z ust czy omdlenie. Objawy związane z chorobą znacząco obniżają jakość życia pacjentów, a świat nauki wciąż poszukuje najlepszego rozwiązania stanowiącego wsparcie dla osób niepełnosprawnych z tą chorobą.

Działanie innowacyjnej technologii polega na stałym wydzielaniu w obszarze mózgu cząsteczek neurotroficznego czynnika pochodzenia glejowego (z ang. GDNF). Czynnik ten ulega przemianie w obszarze hipokampa i zdaje się odgrywać kluczową rolę dla produkcji dopaminy, której obniżone stężenie obserwowane jest w czasie napadów padaczkowych.

Implant wszczepiony do mózgu szczurów z padaczką powodował zmniejszenie objawów o 75% już po dwóch tygodniach od założenia. Ciekawą obserwacją był fakt, że po usunięciu implantu szczury nadal wydawały się prezentować znacznie mniejszą ilość napadów padaczkowych. Wykazano również zmniejszone odczuwanie lęku – kluczowego powikłania padaczki. Dotychczas uzyskane wyniki badań na ludziach wydają się być obiecujące i mogą w przyszłości stanowić wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Uciążliwe i powtarzające się napady padaczkowe są jedną z głównych przyczyn wykluczenia chorych z życia społecznego i zawodowego. Leczenie padaczki skoncentrowane jest wokół łagodzenia objawów, ponieważ leczenie przyczynowe często bywa niemożliwe.

Łagodzenie objawów choroby pozwala wrócić do zwyczajowego trybu życia oraz pracy, dlatego stanowi główne wsparcie dla osób niepełnosprawnych z padaczką.

Źródło: https://tbirehabilitation.wordpress.com/2019/01/23/news-hope-for-epileptics-as-scientists-discover-device-implanted-in-the-brain-cuts-seizures-by-93-daily-mail-online/

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Przedszkolaki wiele potrafią

Przedszkolaki wiele potrafią

Data dodania aktualności 16 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Firma dla niepełnosprawnego

Firma dla niepełnosprawnego

Data dodania aktualności 13 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Korzyści z własnego samochodu

Korzyści z własnego samochodu

Data dodania aktualności 10 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu