Interaktywny robot może pomóc dzieciom z autyzmem

Data dodania aktualności: 23 lipca 2019

 
Interaktywny robot może pomóc dzieciom z autyzmem

,,Cutie” to robot przypominający kształtem człowieka. Został stworzony na potrzeby dzieci zmagających się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Robot ma za zadanie pomóc w nauce umiejętności społecznych oraz ograniczać powtarzające się lub stereotypowe zachowania.

Robot ,,Cutie” potrafi nie tylko słyszeć, widzieć i mówić ale również prezentować uczucia za pomocą mimiki twarzy oraz komunikować się niewerbalnie. Naukowcy postanowili sprawdzić czy obcowanie z robotem może być pomocne dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W badaniu wzięły udział dzieci z autyzmem w wieku od 4 do 14 lat. Każde dziecko przeszło krótki wywiad z robotem oraz z człowiekiem. Podczas wywiadu dzieciom zadawano proste pytania oraz opowiadano krótką historię. W czasie trwania każdego wywiadu mierzono czas, w którym dziecko patrzyło na rozmówcę, skutecznie naśladowało gesty ankietera oraz liczono ile razy dziecko angażowało się w zachowania stereotypowe.

Jak donoszą naukowcy, pierwsze wyniki wydają się być obiecujące. Dzieci przebywające z robotem-ankieterem były bardziej skupione i lepiej naśladowały gesty rozmówcy. Podkreśla się jednak, że badanie prowadzono na małej liczbie osób. Prawdopodobnie roboty mogą okazać się pomocne w nauce i rozwoju umiejętności społecznych u dzieci z autyzmem.

Źródło: https://futurism.com/the-byte/qtrobot-therapy-bot-autism

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Szlifowanie diamentów

Szlifowanie diamentów

Data dodania aktualności 27 września 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Rodzina jak każda inna

Rodzina jak każda inna

Data dodania aktualności 25 września 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Niepełnosprawni też mają rodziny

Niepełnosprawni też mają rodziny

Data dodania aktualności 22 września 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu