Niepełnosprawność w chorobie zwyrodnieniowej stawów rąk – wytyczne EULAR

Data dodania aktualności: 2 maja 2019

 
Niepełnosprawność w chorobie zwyrodnieniowej stawów rąk – wytyczne EULAR

European League Against Rheumatism (EULAR) dokonało aktualizacji w wytycznych dotyczących leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów rąk. Do aktualizacji wytycznych wykorzystano przegląd piśmiennictwa dotyczącego metod farmakologicznego, niefarmakologicznego oraz operacyjnego leczenia choroby.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedna z najczęściej występujących chorób układu ruchu. W przebiegu choroby dochodzi do utraty ilości i jakości chrząstki stawowej oraz utraty funkcji stawu. Upośledzona funkcja stawów prowadzi do silnych dolegliwości bólowych oraz znacznego pogorszenia jakości życia. Jednym z najpoważniejszych skutków choroby zwyrodnieniowej stawów jest utrata samodzielności oraz niepełnosprawność.

Postępowanie niefarmakologiczne w chorobie zwyrodnieniowej stawów rąk

Zalecenia EULAR dotyczące terapii niefarmakologicznej odnosiły się do wielu obszarów funkcjonowania chorych. Podkreślono, że każdemu pacjentowi należy zapewnić edukację oraz trening praktyczny z zakresu ergonomii oraz intensywności aktywności fizycznej, aby uniknąć groźnych powikłań choroby takich jak niepełnosprawność. Pod uwagę wzięto również edukację z zakresu obsługi urządzeń pomocniczych w terapii . Dodatkowo, w przypadku każdego pacjenta należy rozważyć wdrożenie ćwiczeń poprawiających sprawność oraz siłę mięśniową. Rodzaj ćwiczeń powinien być dostosowany do miejsca objętego procesem chorobowym oraz możliwości pacjenta. U chorych ze zwyrodnieniami w stawie nadgarstkowo-śródręcznym kciuka należy rozważyć zastosowanie ortezy, która może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Postępowanie farmakologiczne w chorobie zwyrodnieniowej stawów rąk

W leczeniu farmakologicznym preferowane jest leczenie miejscowe zamiast leczenia ogólnoustrojowego, które może mieć wiele skutków ubocznych. Leczeniem z wyboru jest stosowanie miejscowo niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Doustne leki przeciwbólowe, szczególnie z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, należy wdrażać przez ograniczony czas w celu łagodzenia objawów choroby. Przed wdrożeniem leczenia farmakologicznego należy rozważyć korzyści i potencjalne ryzyko wynikające ze stosowania leków. W wytycznych podkreślono, że nie wykazano do tej pory skuteczności paracetamolu w chorobie zwyrodnieniowej stawów rąk i może być stosowany tylko w uzasadnionych przypadkach. Nowoczesne podejście do terapii chorych ma na celu zmniejszenie skutków takich jak ból, pogorszenie jakości życia czy niepełnosprawność.

Leczenie operacyjne choroby zwyrodnieniowej stawów rąk

Leczenie operacyjne zaleca się rozważać w sytuacji gdy u chorego występują nieprawidłowości strukturalne oraz nie uzyskano poprawy w zakresie dolegliwości bólowych po stosowaniu innych rodzajów leczenia. W wytycznych podkreślono również, że leczenie operacyjne jest skuteczne w zmniejszaniu dolegliwości bólowych natomiast mniej skuteczne w przywracaniu sprawności stawu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk należy do schorzeń przewlekłych o postępującym charakterze. Dolegliwości bólowe związane z procesem chorobowym oraz utrata funkcji pełnionych przez konkretne stawy może mieć poważne konsekwencje. Jednym z powikłań choroby może być niepełnosprawność, dlatego zwraca się uwagę na odpowiednie leczenie, które pomaga zmniejszyć dolegliwości oraz spowalniać postępowanie choroby.

Źródło: https://www.mp.pl/reumatologia/wytyczne/207573,postepowanie-farmakologiczne-w-chorobie-zwyrodnieniowej-stawow-rak-zalecenia-eular-2018-cz-2

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Uczelnie bez barier: wsparcie dla studentów z niepełnosprawnościami

Uczelnie bez barier: wsparcie dla studentów z niepełnosprawnościami

Data dodania aktualności 11 lipca 2022

Kliknij i przejdź
do artykułu
Szkoła nie dla uczniów z trisomią 21

Szkoła nie dla uczniów z trisomią 21

Data dodania aktualności 6 kwietnia 2022

Kliknij i przejdź
do artykułu
Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia

Data dodania aktualności 27 grudnia 2021

Kliknij i przejdź
do artykułu