Microsoft i Goldman Sachs szukają pracowników z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Data dodania aktualności: 21 grudnia 2019
Współczesne organizacje poszukują unikatowych cech pracowników podczas gdy rynek staje się coraz bardziej wąski i jednolity. Osoby z niepełnosprawnością, a szczególnie osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu stają się obiektem zainteresowania coraz większej ilości firm.
Szacuje się, że obecnie zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą dotyczyć 1 na 59 dzieci, a dysleksja może dotyczyć w przybliżeniu od 15 do 20% populacji ogólnej. Według dr Lawrence’a Funga, adiunkta psychiatrii i nauk behawioralnych w Centrum Medycznym Uniwersytetu Stanforda i kierownika projektu Stanford Diversity Project, 80% osób ze spektrum autyzmu jest bezrobotnych. Jak deklarują przedstawiciele, firma Microsoft zawsze zatrudniała osoby z niepełnosprawnością i osoby z zaburzeniami neurologicznymi poprzez typowe procesy rekrutacji i zatrudniania. Microsoft współpracował ze Specialisterne, aby zainicjować inicjatywę skierowaną specjalnie do kandydatów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i innymi schorzeniami neurologicznymi, aby ustalić, w jaki sposób może rekrutować więcej kandydatów zróżnicowanych pod względem funkcji poznawczych. Zdaniem przedstawicieli Microsoft problem z zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością rzutuje na zatrudnienie pracownika już od momentu prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Ludzie z autyzmem, zaburzeniami lękowymi i innymi zaburzeniami poznawczymi mogą zmagać się z wymagającymi procesami przeprowadzania wywiadów obejmującymi tygodnie i mogą obejmować cztery lub pięć wywiadów w ciągu jednego dnia. Czterodniowy proces Microsoft pozwala kandydatom zaprezentować swoje umiejętności, pracować w zespole, spotkać się z menedżerami ds. Rekrutacji i ukończyć rozmowy kwalifikacyjne.
„Zmieniając sposób myślenia i dając naszym kandydatom czas na relaks i pokazanie swoich umiejętności, po prostu znajdujemy wspaniały talent” – mówi dyrektor ds. rekrutacji i dostępności.
W ostatnim czasie, program zwiększania zatrudnienia osób z zaburzeniami poznawczymi wdrożył również Goldman Sachs. Ośmiotygodniowy płatny program zapewnia osobom z autyzmem, dysleksją, zaburzeniami rozwojowymi, chorobami psychicznymi i ADHD doświadczenie w jednym z oddziałów firmy. Uczestnicy otrzymują także możliwości mentoringu, rozwijania umiejętności technicznych i szkolenia w zakresie rozwoju zawodowego. W trakcie prowadzenia programu zaobserwowano również, że osoby z niepełnosprawnością mogą mieć trudności nie tylko w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, ale również pracując w miejscu pełnym bodźców dekoncertujących i stresujących pracownika.
Jak wynika z doświadczeń dużych firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnością, pracownicy z zaburzeniami poznawczymi mogą wnieść ogromną wartość dla firmy ze względu na swoje unikatowe zdolności. Warto jednak mieć na uwadze, że zatrudnienie osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu lub inną chorobą neurologiczną wymaga od pracodawcy szczególnego przygotowania.
Źródło: https://fortune.com/2019/12/07/autism-aspergers-adhd-dyslexia-neurodiversity-hiring-jobs-work/
listy artykułów