Niepełnosprawność i powrót do pracy – jak się przygotować?
Data dodania aktualności: 1 września 2020
Doświadczenie poważnego uszczerbku na zdrowiu lub urazu, który uniemożliwia pracę, jest często poważnym problemem, z którym trzeba sobie poradzić. Dodatkowo mogą pojawić się trudności finansowe oraz utrata oszczędności. Innym zagadnieniem, choć często pomijanym, jest pogodzenie się z koncepcją powrotu na rynek pracy po całkowitym lub częściowym odzyskaniu zdrowia fizycznego, ponieważ niepełnosprawność może rzutować na wiele aspektów funkcjonowania człowieka.
Jak można przeczytać w artykule czasopisma Forbes istnieją metody wspierające osoby powracające do pracy lub chcące uzyskać niezależność finansową utraconą przez czasową niepełnosprawność. Zawsze należy mieć na uwadze, że powrót do pracy i normalnego życia może być bardzo trudny i wymaga odpowiedniego przygotowania psychicznego.
Niepełnosprawność nie definiuje osoby ani pracownika…
Jednym z ważnych elementów jest zrozumienie i pogodzenie się z myślą, że powrót do zdrowia może przebiegać w różny sposób i w różnym tempie. Czas powrotu do zdrowia jest indywidualny, dlatego nie należy się spieszyć a stopniowo przygotowywać we własnym tempie. Podczas poszukiwania pracy nie należy od razu składać aplikacji na jak największą liczbę stanowisk. Korzystne może okazać się poszukiwanie kilku miejsc pracy w równych odstępach czasu i konsekwentne składanie aplikacji poprzedzone solidnym przygotowaniem. W czasie przygotowań warto pamiętać o uzupełnieniu CV, przygotowaniu listu motywacyjnego i opracowaniu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Kolejnym ważnym elementem w powrocie do pracy może być poszukiwanie ogłoszeń uwzględniających niepełny wymiar godzin, co pozwoli uniknąć nagłego przytłoczenia ilością obowiązków oraz nagłego ograniczenia czasu na odpoczynek. Przed powrotem na rynek pracy należy również uwzględnić indywidualne ograniczenia i potrzeby wynikające z niepełnosprawności. W zależności od rodzaju niepełnosprawności można skonsultować swoje możliwości pracy z odpowiednim specjalistą już przed rozpoczęciem poszukiwania pracy. Warto również przećwiczyć codzienne czynności, które prawdopodobnie będą wykonywane po powrocie do pracy.
Dla sprawdzenia swoich możliwości w praktyce ciekawym rozwiązaniem może być wolontariat. Podczas wolontariatu istnieje możliwość rzeczywistej oceny własnych możliwości i lepszego wyboru stanowiska pracy w przyszłości. Wolontariat może również pomóc w odkrywaniu nowych obszarów zainteresowań, poprawiać samopoczucie oraz kompetencje społeczne. Niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem lub powodem do rezygnacji z pracy, jeśli stanowisko i miejsce pracy będą odpowiednie.
listy artykułów