Spektrum autyzmu – Raport z badania ,,Postrzeganie przez pracodawców kosztów i korzyści z zatrudniania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w otwartym zatrudnieniu w Australii”
Data dodania aktualności: 29 lipca 2019
Zatrudnienie dorosłych osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dla wielu pracodawców może wydawać się problematyczne. Osoby te napotykają wiele barier podczas procesu zatrudniania. Wymienia się tu głównie brak wsparcia zawodowego, postawy pracodawców wobec pracowników z zaburzeniami oraz przekonania o większych kosztach związanych z zatrudnieniem takiej osoby.
W pracy Australijskich badaczy ze School of Occupational Therapy and Social Work zbadano korzyści oraz koszty zatrudnienia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu z punktu widzenia pracodawców.
Na potrzeby badania rozesłano ankietę internetową do około 250 organizacji australijskich. Wzięto pod uwagę 59 pracodawców zatrudniających dorosłe osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (z ang. ASD autism spectrum disorder). W próbie badanej 19% pracowników z ASD było zatrudnionych w mikroorganizacjach (<5 pracowników) 23% z małych organizacji ( 5-19 pracowników) natomiast 57% ze średnich (20-199 pracowników) i dużych organizacji (powyżej 200 pracowników).
Miejscem zatrudnienia pracowników z ASD w badaniu były głównie obszary opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, handel detaliczny, edukacja, szkolenia, usługi gastronomiczne, media, administracja, produkcja, handel nieruchomościami oraz bezpieczeństwo.
Organizacje zatrudniające osoby z ASD rekrutowały pracowników zarówno za pomocą zorganizowanych serwisów oferujących zatrudnienie osobom z niepełnosprawnościami jak i z niezależnej rekrutacji.
Wyniki badania
Ponad 50% pracodawców uznało stosunki pracowników z ASD do reszty pracowników jako przyjazne, zarówno w pracy jak i poza nią. Jedna piąta pracowników ze spektrum autyzmu utrzymywało kontakty tylko z kilkoma współpracownikami. Około 10% prowadziło rozmowy ze współpracownikami tylko o pracy lub ograniczało się do codziennych pozdrowień.
Ogólnie, posiadanie pracownika ze spektrum autyzmu oceniane było jako pozytywne. Wśród korzyści pracodawcy deklarowali kreatywne myślenie oraz specyficzne umiejętności pracowników z ASD. Jako korzyść zgłaszano również wpływ na morale w miejscu pracy oraz promowanie kultury integracji. Wśród negatywnych skutków pracodawcy zgłaszali konieczność zwiększonego nadzoru nad pracownikiem, nieporozumienia oraz konflikty ze współpracownikami. Żaden z pracodawców nie zadeklarował zmniejszenia wydajności w skutek zatrudnienia osoby z ASD.
· Zdecydowana większość pracodawców odpowiedziała, że poleciłaby zatrudnienie pracownika z ASD innym pracodawcom, a ponad 50% pracodawców zatrudniłoby kolejnego pracownika z ASD gdyby obecny zrezygnował z pracy.
W porównaniu pracowników z ASD do pozostałych, pracodawcy wskazywali na większą dbałość o szczegóły, etykę oraz jakość pracy w przypadku grupy z ASD. Pracodawcy wskazywali jednak, że pracowników tych charakteryzowała mniejsza elastyczność oraz słabsze stosowanie się do instrukcji.
Obliczenia wynagrodzenia godzinowego wykonano na podstawie danych o 112 pracownikach z ASD z zachowaniem podziału na pracowników zatrudnionych w pełnym jak i niepełnym wymiarze godzinowym. Nie wykazano znaczących różnic w tygodniowym koszcie nadzoru, oraz kosztach związanych ze szkoleniem pracowniczym w miejscu pracy.
Wyniki badania sugerują, że zatrudnienie dorosłej osoby z ASD nie generuje dodatkowych kosztów dla pracodawcy. Pracownik z ASD nie stanowi również zagrożenia dla wydajności pracy organizacji ani integracji pracowników. W badaniu wskazano również korzyści płynące dla pracodawcy z zatrudnienia pracownika z ASD takie jak: większa dbałość o szczegóły czy etykę pracy, które mogą bezpośrednio przekładać się przewagę konkurencyjną firm zatrudniających te osoby. Istnieje potrzeba dalszych badań w temacie postaw wobec zatrudnienia osób z zaburzeniami ze spektrum oraz rzeczywistych korzyści i kosztów aby lepiej wspierać te osoby na rynku pracy.
Źródło: Scott M. i wsp. Employers’ perception of the costs and the benefits of hiring individuals with autism spectrum disorder in open employment in Australia. PLoS ONE 12(5): e0177607.https://doi.org/10.1371/journal. pone.0177607.
Na podstawie: Scott M. i wsp. Employers’ perception of the costs and the benefits of hiring individuals with autism spectrum disorder in open employment in Australia. PLoS ONE 12(5): e0177607.https://doi.org/10.1371/journal. pone.0177607
listy artykułów