Robot wspiera osoby z niepełnosprawnością – automatyczny egzoszkielet

Data dodania aktualności: 1 września 2020

 
Robot wspiera osoby z niepełnosprawnością – automatyczny egzoszkielet

Intensywny rozwój technologii ujawnił rozwiązania problemów, które były nie do pokonania w przeszłości. Jednym z kierunków rozwoju nowoczesnych rozwiązań są urządzenia oraz mechanizmy dedykowane niepełnosprawnym. Osoby z niepełnosprawnością, które z różnych przyczyn nie są w stanie poruszać się samodzielnie, funkcjonowanie w społeczeństwie bywa niemalże niemożliwe. Brak możliwości poruszania się może odbierać jednostkom możliwości zbudowane przez talenty, kompetencje oraz inteligencję. Rozwijanie rynku urządzeń wykorzystywanych przez osoby z niepełnosprawnością, z zaburzonymi zdolnościami poruszania się może odmienić życie wielu osób.

Jednym z nowych rozwiązań może być zautomatyzowany ,,egzoszkielet”. Korzystający z technologii wspomagającej oraz sztucznej inteligencji, zasilany ,,egzoszkielet” jest zewnętrznym systemem robotycznym, którego celem jest przywrócenie normalnego życia osobom cierpiącym na zaburzenia lokomotoryczne spowodowane urazami kręgosłupa lub udarami. Egzoszkielet wykorzystuje innowacje i technologię, aby umożliwić wykorzystanie każdej nadarzającej się okazji przez osoby z niepełnosprawnością.

GenElek, start-up z siedzibą w New Delhi, opracowuje używany zewnętrznie, robotyczny system wsparcia, który umożliwia osobom cierpiącym na schorzenia neurologiczne takie jak paraliż, udar czy uraz rdzenia kręgowego, lepsze chodzenie lub poruszanie się. Naukowcy pracują nad stworzeniem mechanizmu, dzięki któremu ludzie będą mogli poszerzać swoje możliwości poruszania się. Urządzenie ma za zadanie poprawiać mobilność osoby z niepełnosprawnością i pomagać w naturalnym przywróceniu wzorca chodu, a także pomagać jej w procesie rehabilitacji. Urządzenie jest lekkie i przyjazne dla użytkownika z długą żywotnością baterii oraz szybką reakcją.

Egzoszkielet jest połączeniem biomechaniki, robotyki oraz sztucznej inteligencji. Urządzenie jest jednym z przykładów zindywidualizowanego podejścia w projektowaniu nowych rozwiązań. Szkielet może dostosowywać się do wzorca chodu osoby z niepełnosprawnością, tworząc wsparcie odpowiednie dla każdego użytkownika. Im więcej użytkowania, tym lepiej robot będzie pomagać pacjentowi i określać najlepsze rozwiązania w celu poprawy rehabilitacji. W ten sposób egzoszkielet może pomagać w budowaniu niezależności osób z niepełnosprawnością. Technologia wspomagająca została opracowana przy użyciu rozwiązań opartych na gromadzeniu danych w tzw. chmurze. Dane pacjenta mogą być gromadzone, interpretowane i zapisywane w chmurze, do której dostęp ma ekspert medyczny monitorujący leczenie w czasie rzeczywistym.

Egzoszkielet z napędem może być wsparciem w przezwyciężaniu codziennych trudności i rozszerzać możliwości wszystkich osób cierpiących z powodu paraliżu oraz innych urazów kręgosłupa.

Źródło:https://www.financialexpress.com/lifestyle/health/assistive-robotic-technology-to-help-the-disabled-to-walk-again-heres-how/2059389/

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Przedszkolaki wiele potrafią

Przedszkolaki wiele potrafią

Data dodania aktualności 16 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Firma dla niepełnosprawnego

Firma dla niepełnosprawnego

Data dodania aktualności 13 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Korzyści z własnego samochodu

Korzyści z własnego samochodu

Data dodania aktualności 10 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu