Stop Covid

Data dodania aktualności: 27 września 2021

 
Stop Covid

Tegoroczna, trzecia już edycja kampanii społecznej „Stop Barierom” wzbogaciła się o treści dotyczące pandemii koronawirusa.

Organizator kampanii – Fundacja Neuron+ – chce w ten sposób zwrócić uwagę na skutki pandemii dla osób z niepełnosprawnościami (OzN) i seniorów. Te grupy społeczne należą do najbardziej dotkniętych skutkami Covid-19. Dlatego obok dyskusji o dostępie OzN do edukacji, pracy, ochrony zdrowia i kultury, tak ważne stało się wspieranie ich w ciężkich czasach pandemii. Stąd też wzięło się hasło tegorocznej kampanii „Stop Barierom – Stop Covid”. Jest ona adresowana nie tylko do seniorów, osób z niepełnosprawnościami i członków ich rodzin, ale także do pracodawców, pracowników administracji publicznej, środowiska akademickiego czy medyków.

Dla beneficjentów programu Fundacja Neuron+ przygotowała e-niezbędnik. To aplikacja, w której można znaleźć wiele ważnych informacji dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, pracodawców, niepełnosprawnych pracowników. Dotyczą one np. świadczeń, jakie przysługują osobom w zależności od stopnia ich niepełnosprawności, ulg finansowych, możliwości podejmowania przez nich pracy. Aplikacja zawiera również katalog porad jak uniknąć koronawirusa, co ma fundamentalne znaczenie w obliczu nadciągającej kolejnej fali zachorowań. E- niezbędnik został ponadto wyposażony m.in. w informacje dotyczące zmian w przepisach antycovidowych, czy o świadczeniach, jakie przysługują OzN i seniorom w razie choroby.

– Osobom z niepełnosprawnością, członkom rodzin często brakuje informacji na temat praw przysługujących OzN i ich opiekunom. Tym bardziej, że różne przepisy często się zmieniają. Nasz e-niezbędnik jest więc dla nich przewodnikiem, niezbędną pomocą, aby poradzili sobie w gąszczu ustaw i rozporządzeń. Wzbogacenie e-niezbędnika o informacje dotyczące koronawirusa wynikało z bieżących potrzeb, bo pandemia COVID-19 mocno uderzyła w środowisko osób z niepełnosprawnością. Teraz pomagamy im lepiej przygotować się do kolejnej fali zachorowań – mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+.

Z zawartości e-niezbędnika może skorzystać każdy zainteresowany, ale jeśli ktoś ma z tym problemy, może skorzystać z pomocy wirtualnego asystenta – „Neurona”. Asystent pomaga poruszać się po e-niezbędniku w zależności od wybranego tematu rozmowy, precyzyjnie odpowiada na zadawane pytania, przekazując potrzebne informacje. Jeśli „Neuron” czegoś nie wie, wówczas w oknie dialogowym pokaże się adres email do eksperta, który odpowie na zadaną kwestię.

Udzielanie bezpłatnych porad osobom z niepełnosprawnością i innym uczestnikom programu to także jedno z ważnych narzędzi kampanii „Stop Barierom”. Takich porad udzielają psycholodzy, prawnicy, czy osoby specjalizujące się w sprawach administracyjnych. Warto z takiej porady skorzystać zanim np. udamy się do urzędu z wnioskiem o wypłatę świadczenia dla OzN. Albo gdy staramy się jako osoba niepełnosprawna o pracę lub przyjęcie na studia. Eksperci mogą pomóc również pracodawcom zainteresowanym zatrudnianiem OzN, przekazując informacje np. w zakresie systemu państwowych ulg i dotacji na ten cel, organizacji miejsca pracy dla niepełnosprawnych pracowników.

III edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej STOP Barierom – STOP Covid na rzecz osób z niepełnosprawnością jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków: Fundacji ORLEN, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji KGHM Polska Miedź, Totalizatora Sportowego Sp. z o.o., Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego, Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Uczelnie bez barier: wsparcie dla studentów z niepełnosprawnościami

Uczelnie bez barier: wsparcie dla studentów z niepełnosprawnościami

Data dodania aktualności 11 lipca 2022

Kliknij i przejdź
do artykułu
Szkoła nie dla uczniów z trisomią 21

Szkoła nie dla uczniów z trisomią 21

Data dodania aktualności 6 kwietnia 2022

Kliknij i przejdź
do artykułu
Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia

Data dodania aktualności 27 grudnia 2021

Kliknij i przejdź
do artykułu