Tylko nie lockdown

Data dodania aktualności: 6 listopada 2021

 
Tylko nie lockdown

Czy z powodu czwartej fali Covid-19 władze ogłoszą lockdown? Taki scenariusz niepokoi szczególnie osoby z niepełnosprawnością, które obawiają się zwłaszcza pogorszenia dostępu do lekarzy i rehabilitantów, a także ograniczenia kontaktów społecznych.

Co prawda z dotychczasowych deklaracji członków rządu, a zwłaszcza ze strony ministra zdrowia, wynika, że rosnąca dobowa liczba zakażeń koronawirusem nie spowoduje raczej ogłoszenia ogólnokrajowego lockdownu, ale realne jest wprowadzeniem obostrzeń w skali lokalnej, powiatowej. Polska może zostać podzielona na „kolorowe strefy” i tam, gdzie z powodu dużej liczby zakażeń w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców będzie kolor czerwony, zostaną wprowadzone obostrzenia sanitarne. Zamykane mogą być wówczas muzea, kina, teatry, kawiarnie, w warunkach lockdownu będą działać placówki medyczne. Co prawda restrykcje mają być nieco łagodniejsze w stosunku do osób zaszczepionych, ale na pewno nawet lokalny lockdown spowoduje wiele problemów.

W szczególnie złej sytuacji mogą znaleźć się osoby z niepełnosprawnością, które znalazły się także w gronie grup społecznych najbardziej dotkniętych poprzednim lockdownem. Wiele tygodni spędzili oni w domach, bez kontaktu z bliskimi, nie mogli też korzystać z opieki medycznej i rehabilitacji, a niektórzy nie mogli normalnie pracować. Dlatego OzN obawiają się, czy sytuacja nie powtórzy się w niektórych rejonach kraju, co dla wielu osób byłoby prawdziwą tragedią.

– Mamy nadzieję, że tym razem ewentualne restrykcje antycovidowe nie będą tak ostre, jak wcześniej. Poprzedni lockdown spowodował, że wiele OzN narzekało na pogorszenie się ich stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, bo musieli przerwać leczenie lub rehabilitację. Dlatego liczymy, że utrzymana będzie działalność placówek ochrony zdrowia, gabinetów rehabilitacyjnych, a osoby z niepełnosprawnością będą mogły bez przeszkód kontaktować się z rodzinami, znajomymi, wolontariuszami – mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+.

Fundacja z myślą o niesieniu pomocy OzN w czasie pandemii uruchomiła w tym roku kampanię społeczną „Stop Barierom – Stop Covid” – to trzecia edycja kampanii „Stop Barierom”. Tym razem została ona zaadresowana także do seniorów, którzy podobnie jak osoby z niepełnosprawnością szczególnie odczuli skutki pandemii. Poza tym, znaczna część seniorów to także OzN.

W ramach kampanii Fundacja Neuron+ przygotowała e-niezbędnik, który zawiera wiele przydatnych informacji na temat Covid-19, ale także treści znane z poprzednich edycji „Stop Barierom”, czyli np. dotyczące edukacji, nauki czy podejmowania pracy przez osoby z niepełnosprawnością. Pomocny okazuje się też wirtualny asystent, który pomaga znaleźć interesujące informacje.

W ramach kampanii można też skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów na tematy prawne, administracyjne. Duże znaczenie mają zwłaszcza porady psychologów, którzy pomagają OzN i seniorom poradzić sobie z problemami mentalnymi, psychicznymi, jakie ich dotknęły w czasie pandemii Covid-19. Szczegóły kampanii można znaleźć na stronie stopbarierom.pl

III edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej STOP Barierom – STOP Covid na rzecz osób z niepełnosprawnością jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków: Fundacji ORLEN, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji KGHM Polska Miedź, Totalizatora Sportowego Sp. z o.o., Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego, Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Przedszkolaki wiele potrafią

Przedszkolaki wiele potrafią

Data dodania aktualności 16 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Firma dla niepełnosprawnego

Firma dla niepełnosprawnego

Data dodania aktualności 13 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Korzyści z własnego samochodu

Korzyści z własnego samochodu

Data dodania aktualności 10 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu