Wpływ jakości i długości snu na niepełnosprawność związaną z chorobą Alzheimera
Data dodania aktualności: 15 listopada 2019
Nowe doniesienia naukowe pozwalają przypuszczać, że istnieje związek pomiędzy jakością snu a chorobą Alzheimera. Jak postulują naukowcy, sen powinien znajdować się wśród głównych czynników wpływających na ryzyko wystąpienia choroby obok diety i aktywności fizycznej. Choroba Alzheimera i związana z nią niepełnosprawność mogą znacząco wpływać na jakość życia pacjentów i ich opiekunów, a nowe odkrycie może w przyszłyści przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności na tę chorobę.
Choroba Alzheimera związana jest z pogorszeniem funkcji poznawczych oraz intelektualnych w wyniku postępującego procesu utraty funkcji tkanki nerwowej. Jednym z długotrwałych skutków choroby jest niepełnosprawność intelektualna. Schorzenie to dotyka coraz większej liczby osób w populacji, dlatego prowadzonych jest wiele badań nad czynnikami ryzyka oraz prewencji tej choroby. W jednym z badań prowadzonych na Uniwersytecie w Bostonie w Stanach Zjednoczonych wykazano, że fale mózgowe generowane podczas głębokiego snu zdają się stymulować proces ,,oczyszczania” w mózgu. Artykuł z badania opublikowany w czasopiśmie Science podaje, że wolne fale mózgowe stymulują przepływ płynu mózgowego przez mózg i wspomagają oczyszczanie go z toksyn. Zakłócenia w czasie snu mogą potencjalnie przyczyniać się do pogorszenia stanu tkanki mózgowej. Odkrycie to, sugeruje również, że poprzez odpowiednią ilość oraz jakość snu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.
W badaniu obserwowano parametry funkcjonowania mózgu u 11 osób. Zaobserwowano między innymi, że w czasie głębokiego snu pojawiają się bardzo wolne fale mózgowe wywoływane prawdopodobnie przez krótkie fale aktywności elektrycznej w neuronach. Odkrycie sugeruje, że krótkie fale elektryczne wyzwalane w czasie głębokiego snu stymulują powolne fale płynu mózgowo- rdzeniowego oczyszczającego mózg z toksyn. Pogorszenie funkcjonowania poznawczego czy też niepełnosprawność intelektualna w późniejszym okresie może być efektem zaburzeń fazy głębokiego snu i procesów usuwania toksyn. Od dawna naukowcom znany był fakt, że osoby z Chorobą Alzheimra miały elektrofizjologicznych fal powolnych a co za tym idzie mniej sprawny proces oczyszczania mózgu. Główną toksyną odpowiedzialną za otępienie w chorobie Alzheimera jest beta amyloid. We wcześniejszych badaniach wykazano, że pogorszone odtruwanie mózgu związane jest ze zwiększonym odkładaniem się beta-amyloidu w mózgu. Z kolei beta-amyloid może wpływać na pogorszenia jakości snu.
Doniesienia z Uniwersytetu w Bostonie pozwoliły naukowcom wysnuć wniosek, że głęboki sen przyczynia się do usprawniania mechanizmów samooczyszczania mózgu, usprawnia jego pracę i może zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym.
listy artykułów