Wróć
do listy

KORONAWIRUS – Informacje ogólne

Epidemia Koronawirusa i wprowadzenie w Polsce stanu epidemicznego zmieniło i utrudniło życie wszystkim obywatelom – w szczególności osobom niepełnosprawnym, które izolację społeczną odczuwają dotkliwiej niż osoby pełnosprawne. O wiele trudniejsze dla osób z niepełnosprawnością stało się funkcjonowanie w życiu codziennym i ochrona zdrowia. Zamknięte zostały Domy Opieki Społecznej, odwołane Warsztaty Terapii Zajęciowej, turnusy rehabilitacyjne.

Brak możliwości uczęszczania na rehabilitację lub udziału w codziennych zajęciach środowiskowych domów samopomocy i w warsztatach terapii zajęciowej, może znacznie przystopować a nawet cofnąć efekty dotychczasowej pracy terapeutów, lekarzy i specjalistów.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z niniejszym informatorem, który przybliży Państwu podstawową wiedzę o koronawirusie i wywoływanej przez niego chorobie COVID-19, oraz zaznajomi ze wszelkimi dodatkowymi świadczeniami i ulgami, przysługującymi osobom niepełnosprawnym w związku epidemią koronawirusa, w ramach rządowego pomocowego programu Tarczy Antykryzysowej.

 

Wybierz interesujący Ciebie temat

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt lub ludzi. U ludzi kilka koronawirusów wywołuje infekcje dróg oddechowych, począwszy od zwykłego przeziębienia, a skończywszy na cięższych chorobach, takich jak Zespół Oddechowy Środkowego Wschodu (MERS) i Ciężki Ostry Zespół Oddechowy (SARS). Najnowszy odkryty koronawirus powoduje chorobę COVID-19.

Co to jest COVID-19?

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez najnowszy odkryty koronawirus. Nowy wirus i chorobę COVID-19 odkryto podczas wybuchu epidemii w Wuhan, (Chiny), w grudniu 2019.

Podejrzewasz zakażenie koronawirusem? Sprawdź co powinieneś zrobić!

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Jeśli masz takie objawy, jak:

  • duszność,
  • stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
  • przeziębienie,

Objawami choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa (SARS-CoV-19) mogą być również:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszności i kłopoty z oddychaniem,
  • bóle mięśni i ogólne zmęczenie.

Jeśli masz powyższe objawy:

  • Natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu i poinformuj go o swoich objawach lub:
  • skontaktuj się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną i poinformuj personel medyczny o swoich objawach,
  • Jeśli Twój lekarz pierwszego kontaktu stwierdzi, że opisane przez Ciebie objawy mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem, skieruje Cię na bezpłatne badanie,
  • Udaj się do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego. Unikaj przy tym korzystania ze środków komunikacji miejskiej czy taksówek, aby nie narażać innych osób na zarażenie. Jeśli nie możesz dotrzeć do szpitala własnym transportem, lekarz POZ (w ramach teleporady) i stacja sanitarno-epidemiologiczna mają możliwość zamówienia transportu sanitarnego.

Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.

Jeśli masz pytania, wątpliwości, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

Zobacz też:

Kampania jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków: