Wróć
do listy

Jak rozprzestrzenia się COVID-19?

Chorobą COVID-19 można się zarazić od innych osób zakażonych koronawirusem drogą kropelkową, w wydychanym przez osobę zakażoną powietrzu, np. podczas mówienia lub przez mikrokrople śluzu, wydobywające się z nosa i ust podczas kichania czy kaszlu, niczym aerozol.

Niewidoczne lub ledwo widoczne kropelki pary ustnej i nosowej lądują na przedmiotach, powierzchniach lub osobach znajdujących się w bliskim otoczeniu chorego.

Osoby zdrowe zarażają się poprzez przenoszenie tych niewidocznych mikrocząstek śluzu z powierzchni zanieczyszczonych wprost do swojego ciała: dotykając bezpośrednio oczu, nosa czy ust, bez ich uprzedniej dezynfekcji. Osoby zdrowe, znajdujące się w bliskiej odległości od osoby zakażonej są narażone na ryzyko nieświadomego wdychania rozpylanych przez nią wraz z wirusem mikrokropel powietrza czy niewidocznego śluzu.

Dlatego ważne jest, aby przez cały okres trwania epidemii zachowywać bezpieczną, co najmniej 2-metrową odległość od drugiej osoby, zarówno w naszej najbliższej przestrzeni prywatnej, domach i mieszkaniach, jak i na zewnątrz.

Kampania jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków: