Wróć
do listy

KORONAWIRUS – Pytania i odpowiedzi

 

Wybierz interesujący Ciebie temat

1. Czy istnieje lekarstwo, które może zapobiec lub wyleczyć z COVID-19?

Chociaż niektóre medykamenty mogą zwiększyć komfort osoby zarażonej lub złagodzić objawy choroby, nie ma obecnie zatwierdzonego lekarstwa na COVID-19. Nie zaleca się samodzielnego stosowania jakichkolwiek leków, w tym antybiotyków, jako profilaktyki lub leczenia choroby COVID-19.

2. Czy istnieje szczepionka, lek lub skuteczna metoda leczenia choroby COVID-19?

Do tej pory nie została wynaleziona szczepionka ani lekarstwo na chorobę COVID-19. Osoby dotknięte koronawirusem otrzymają niezbędną pomoc medyczną w celu złagodzenia objawów choroby. Osobom poważnie chorym zapewniona zostanie hospitalizacja. Cały czas prowadzone są badania kliniczne dążące do odkrycia i wprowadzenia na rynek szczepionki i lekarstwa na koronawirusa i chorobę COVID-19. Obecnie większość pacjentów wraca do zdrowia dzięki opiece wspierającej.

Najskuteczniejszymi sposobami ochrony siebie i innych przed COVID-19 są:

 • częste mycie rąk,
 • Stosowanie maseczek higienicznych do twarzy,
 • utrzymywanie odległości co najmniej 2 metrów od innych osób,

3. Czy powinno się nosić maseczkę higieniczną dla ochrony?

Od 16 kwietnia 2020 r. wprowadzony został dla wszystkich obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki higienicznej lub innych tekstyliów (szalik, chusta itp.), zawsze podczas opuszczania domu: na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Nie dotyczy 1-osobowych spacerów po lesie. Obostrzenie obowiązuje do odwołania.

4. Jak prawidłowo używać maseczek higienicznych do twarzy?

Jak zakładać, używać, zdejmować i utylizować maskę?

 • Przed dotknięciem maski należy umyć ręce za pomocą mydła i wody lub płynu dezynfekującego.
 • Weź maskę i sprawdź, czy nie ma w niej łez lub dziur.
 • Sprawdź, która strona jest stroną górną (ta, na której znajduje się taśma).
 • Upewnij się, że właściwa strona maski jest skierowana na zewnątrz (strona kolorowa).
 • Umieść maskę na twarzy.
 • Chwyć sztywną krawędź maski, tak aby dopasować ją do kształtu nosa.
 • Pociągnij dolną część maski w dół, tak aby zakrywała usta i brodę.
 • Po użyciu zdejmij maskę, usuń elastyczne tasiemki zza uszu, trzymając jednocześnie maskę z dala od twarzy i odzieży, aby uniknąć dotykania potencjalnie zanieczyszczonych powierzchni maski.
 • Natychmiast po użyciu wyrzuć maskę do zamkniętego pojemnika.
 • Po dotknięciu lub wyrzuceniu maski należy zachować higienę rąk – ręce należy umyć używając mydła i wody lub płynu dezynfekcyjnego.

5. Czy wirus wywołujący chorobę COVID-19 może być przenoszony przez powietrze?

Dotychczasowe badania pokazują, że wirus wywołujący chorobę COVID-19 jest przenoszony głównie przez kontakt z kropelkami oddechowymi, a nie przez powietrze.

6. Czy jest możliwość zarażenia się koronawirusem od osoby, która nie ma żadnych objawów?

Choroba Covid-19 rozprzestrzenia się głównie przez wydalanie mikrokropel oddechowych przez osobę zarażoną, która kaszle. Ryzyko zarażenia się wirusem od osoby, która nie ma żadnych objawów jest bardzo małe. Ponieważ wiele osób zarażonych koronawirusem doświadcza jedynie łagodnych objawów choroby (zwłaszcza we wczesnym jej stadium), istnieje możliwość zarażenia się od osoby, która ma np. tylko łagodny kaszel i nie czuje się chora. 

7. Jakie jest prawdopodobieństwo, że zarażę się koronawirusem?

Ryzyko zarażenia się koronawirusem zależy od naszego miejsca zamieszkania, a szczególnie od tego, czy w najbliższym rejonie występuje epidemia choroby COVID-19.

Należy stosować się do wszelkich wprowadzanych przez władze państwowe i powszechnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa i ograniczeń w życiu codziennym. Współpraca w zwalczaniu chorób zmniejszy ryzyko zarażenia się i rozprzestrzenienia się choroby COVID-19.

8. Kto najciężej przechodzi chorobę COVID-19?

Na zarażenie się koronawirusem narażony jest każdy. Wciąż dowiadujemy się, jak COVID-19 wpływa na ludzi. Na podstawie obecnych badań stwierdzono, że osoby starsze i osoby z wcześniejszymi schorzeniami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, choroby płuc, rak czy cukrzyca, zapadają na ciężką chorobę COVID-19 częściej niż osoby odporne i nieposiadające lub nieprzechodzące dotąd innych poważnych chorób.

9. Ile trwa okres inkubacji COVID-19?

Okres inkubacji to czas od momentu zarażenia wirusem do pojawienia się objawów choroby. Większość szacunków i przypadków dotyczących okresu inkubacji COVID-19 wynosi od 1-14 dni, najczęściej około pięciu dni.

10. Jak długo koronawirus może przetrwać samodzielnie na różnego rodzaju powierzchniach?

Nie ma pewności, jak długo wirus powodujący COVID-19 może przetrwać sam, ale wydaje się zachowywać podobnie jak inne koronawirusy. Badania dowodzą, że koronawirusy (w tym wirus COVID-19), mogą utrzymywać się na różnych powierzchniach od kilku godzin do kilku dni, w zależności od takich warunków, jak np. rodzaj powierzchni, temperatura lub wilgotność otoczenia.

Gdy istnieje podejrzenie, że dana powierzchnia jest zainfekowana, należy wyczyść ją płynem dezynfekującym, w celu zabicia wirusa i ochrony siebie i innych. Następnie od razu należy umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować je płynem i unikać dotykania oczu, ust lub nosa.

11. Czy znane jest źródło koronawirusa wywołującego COVID-19?

Do tej pory źródło SARS-CoV-2, koronawirusa (CoV), wywołującego COVID-19, pozostaje nieznane. Wszystkie dostępne informacje wskazują, że wirus SARS-CoV-2 ma naturalne pochodzenie zwierzęce i nie został stworzony w laboratorium. Przypuszcza się, że Wirus SARS-CoV-2 prawdopodobnie, choć nie zostało to potwierdzone dowodami, ma swój ekologiczny rezerwuar w nietoperzach. SARS-CoV-2, należy do grupy wirusów genetycznie spokrewnionych również z wirusem SARS-CoV i szeregiem innych CoV, wyizolowanych z populacji nietoperzy.

12. Czy mogę zarazić się COVID-19 od mojego psa lub kota?

Znane są przypadki zarażenia się koronawirusem zarówno przez zwierzęta dzikie, jak i przez te zwierzęta  domowe, których właściciele przechodzili chorobę COVID-19. Jednak są to przypadki stosunkowo znikome.

Choć jak pokazują to znikome przypadki, istnieje możliwość zakażenia się niektórych zwierząt w wyniku bliskiego kontaktu z zarażonymi ludźmi, to nie ma dowodów na to, że zwierzęta, w tym domowe, mogą być pośrednikami w rozprzestrzenianiu się koronawirusa i choroby COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE), jako organ międzyrządowy, odpowiedzialny za poprawę zdrowia zwierząt na świecie, opracowuje obecnie, dla służb weterynaryjnych i ekspertów technicznych,  wytyczne dotyczące specjalistycznych kwestii związanych z ochroną zdrowia zwierząt i dalszych badań.

13. Kwarantanna – jak się odbywa i kogo dotyczy?

Kwarantanna to odosobnienie osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z chorymi, zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie.

Kto zostaje objęty obowiązkową kwarantanną?

Kwarantanna w okresie epidemii COVID-19, to obowiązkowa izolacja/odosobnienie osób, które:

 • są zarażone koronawirusem;
 • mają objawy typowe dla choroby COVID-19
 • miały kontakt/styczność z chorymi, zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem;
 • mieszkają z osobą objętą kwarantanną.

Zasady obowiązujące podczas kwarantanny:

 • Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.  Inspektor sanitarny może Cię zwolnić z obowiązkowej kwarantanny na czas zrobienia testu na koronawirusa (z dojazdem i powrotem). W trakcie podróży przestrzegaj zasad dystansu społecznego i higieny.
 • Jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowaj odstęp 2 metrów.
 • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
 • Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami: Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby ograniczać z nimi kontakt. Unikaj szczególnie głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w jego pobliżu podczas kwarantanny, umyj ręce przed i po kontakcie z nim oraz załóż maskę na twarz. Pamiętaj, że nie możesz wyprowadzać psa podczas kwarantanny. Jeśli robi to ktoś inny, zorganizuj to tak, byście nie mieli ze sobą kontaktu. Jeśli nie masz co zrobić ze zwierzętami podczas kwarantanny, powiadom ośrodek pomocy społecznej.
 • Załóż maskę, przyłbicę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka.
 • Przestrzegaj zasad higieny!
 • myj często ręce wodą z mydłem, przez 30 sek., a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekuj je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%)
  Zapoznaj się z instrukcją mycia rąk na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
 • podczas kaszlu czy kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzuć ją do zamkniętego kosza i umyj ręce (patrz poprzedni punkt)
 • używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
 • jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy. Jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości. Najlepiej korzystaj z łazienki jako ostatni z domowników
 • dezynfekuj WC dostępnymi dla gospodarstw domowych środkami. Przed wyjściem z toalety umyj dokładnie ręce (w celu uniknięcia ewentualnego skażenia dotykanych powierzchni np. klamek)
 • pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze 60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego
 • codziennie czyść wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne, urządzenia, których dotykasz
 • czyść również wszystkie powierzchnie, które mogą zawierać krew, stolec lub płyny ustrojowe
 • używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli sięgnąłeś po produkt, którego na co dzień nie używasz, a który Ci polecono jako skuteczny na wirusy, sprawdź, czy możesz używać tego w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta, i czy nie powinieneś przy jego stosowaniu zachować środków ostrożności, np. używać rękawiczek i zapewnić dobrą wentylację
 • dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, dobrze odżywiaj, pij min. 1,5 l wody dziennie.
 • Monitoruj swój stan zdrowia;
 • regularnie mierz temperaturę,
 • zwracaj uwagę na Twoje samopoczucie, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów,
 • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij teleporady medycznej.
 • udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
 • Policjanci będą sprawdzać, czy przestrzegasz kwarantanny. Współpracuj z nimi.

Gdzie odbywa się kwarantannę?

Kwarantannę odbywa się w swoim miejscu zamieszkania. W sytuacji gdy osoba poddawana kwarantannie nie ma możliwości przebycia jej w domu, służby sanitarno-epidemiologiczne skierują osobę poddaną kwarantannie do wyznaczonego ośrodka.

Ważne:

 • Policja, w ramach regularnych patroli, odwiedza osoby objęte kwarantanną i sprawdza, czy jej przestrzegają, tj. czy pozostają, zgodnie z obowiązującymi zasadami, w swoim domu lub mieszkaniu. W sytuacji nieprzestrzegania tego obowiązku przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł.  Decyzja o wysokości kary jest zawsze indywidualna.
 • Aplikacja mobilna dla osób odbywających kwarantannę:
  https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

Kwarantanna w czasie podróży

Uwaga! – zmiany w przepisach

Każdy Polak, który przylatuje do kraju spoza Unii Europejskiej, nie musi przechodzić obowiązkowej do niedawna, 14-dniowej kwarantanny. Rząd wydał w tej sprawie nowe rozporządzenie, które obowiązuje od 3 lipca 2020.

Zwolnienie z kwarantanny dotyczy Polaków oraz obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej, EFTA oraz Szwajcarii. Izolacji nie podlegają również członkowie ich rodzin.

Kilka tygodni temu Rząd zniósł podobne ograniczenia związane z podróżowaniem wewnątrz Unii Europejskiej. W połowie czerwca kwarantanny nie musieli już przechodzić Polacy, którzy przekraczali granice z Niemcami, Czechami czy Słowacją.

Ważne!

Jeśli wiesz, że miałeś kontakt z chorym na COVID-19 lub podejrzanym o zakażenie SARS-CoV-2, skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną

Podczas rozmowy telefonicznej zostanie przeprowadzony wywiad, podczas którego osoba dzwoniąca może zostać zapytana o wszystkie osoby, z którymi miała kontakt po styczności z osobą chorą lub podejrzaną o zakażenie.

Ile trwa kwarantanna?

Kwarantanna trwa 14 dni, ale o jej długości może zdecydować państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w zależności od stanu zdrowia osoby poddanej kwarantannie, indywidualnych przesłanek uzasadniających zmianę terminu czy wyników badań.

Po zakończeniu kwarantanny i braku objawów choroby COVID-19, automatycznie można wrócić do pracy. Nie jest wymagane dodatkowe zaświadczenie od państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, lekarza czy innej instytucji.

14. Odpowiedzi na inne ważne pytania

Listy najczęstszych aktualnych pytań i odpowiedzi, związanych z epidemią koronawirusa i zaleceniami:

Partnerem strategicznym jest:

Partnerzy: