Wróć
do listy

KORONAWIRUS – Pytania i odpowiedzi

 

Wybierz interesujący Ciebie temat

1. Czy istnieje lekarstwo, które może zapobiec lub wyleczyć z COVID-19?

Chociaż niektóre medykamenty mogą zwiększyć komfort osoby zarażonej lub złagodzić objawy choroby, nie ma obecnie zatwierdzonego lekarstwa na COVID-19. Nie zaleca się samodzielnego stosowania jakichkolwiek leków, w tym antybiotyków, jako profilaktyki lub leczenia choroby COVID-19.

2. Czy istnieje szczepionka, lek lub skuteczna metoda leczenia choroby COVID-19?

Do tej pory nie została wynaleziona szczepionka ani lekarstwo na chorobę COVID-19. Osoby dotknięte koronawirusem otrzymają niezbędną pomoc medyczną w celu złagodzenia objawów choroby. Osobom poważnie chorym zapewniona zostanie hospitalizacja. Cały czas prowadzone są badania kliniczne dążące do odkrycia i wprowadzenia na rynek szczepionki i lekarstwa na koronawirusa i chorobę COVID-19. Obecnie większość pacjentów wraca do zdrowia dzięki opiece wspierającej.

Najskuteczniejszymi sposobami ochrony siebie i innych przed COVID-19 są:

 • częste mycie rąk,
 • Stosowanie maseczek higienicznych do twarzy,
 • utrzymywanie odległości co najmniej 2 metrów od innych osób,

3. Czy powinno się nosić maseczkę higieniczną dla ochrony?

Od 16 kwietnia 2020 r. wprowadzony został dla wszystkich obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki higienicznej lub innych tekstyliów (szalik, chusta itp.), zawsze podczas opuszczania domu: na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Nie dotyczy 1-osobowych spacerów po lesie. Obostrzenie obowiązuje do odwołania.

4. Jak prawidłowo używać maseczek higienicznych do twarzy?

Jak zakładać, używać, zdejmować i utylizować maskę?

 • Przed dotknięciem maski należy umyć ręce za pomocą mydła i wody lub płynu dezynfekującego.
 • Weź maskę i sprawdź, czy nie ma w niej łez lub dziur.
 • Sprawdź, która strona jest stroną górną (ta, na której znajduje się taśma).
 • Upewnij się, że właściwa strona maski jest skierowana na zewnątrz (strona kolorowa).
 • Umieść maskę na twarzy.
 • Chwyć sztywną krawędź maski, tak aby dopasować ją do kształtu nosa.
 • Pociągnij dolną część maski w dół, tak aby zakrywała usta i brodę.
 • Po użyciu zdejmij maskę, usuń elastyczne tasiemki zza uszu, trzymając jednocześnie maskę z dala od twarzy i odzieży, aby uniknąć dotykania potencjalnie zanieczyszczonych powierzchni maski.
 • Natychmiast po użyciu wyrzuć maskę do zamkniętego pojemnika.
 • Po dotknięciu lub wyrzuceniu maski należy zachować higienę rąk – ręce należy umyć używając mydła i wody lub płynu dezynfekcyjnego.

5. Czy wirus wywołujący chorobę COVID-19 może być przenoszony przez powietrze?

Dotychczasowe badania pokazują, że wirus wywołujący chorobę COVID-19 jest przenoszony głównie przez kontakt z kropelkami oddechowymi, a nie przez powietrze.

6. Czy jest możliwość zarażenia się koronawirusem od osoby, która nie ma żadnych objawów?

Choroba Covid-19 rozprzestrzenia się głównie przez wydalanie mikrokropel oddechowych przez osobę zarażoną, która kaszle. Ryzyko zarażenia się wirusem od osoby, która nie ma żadnych objawów jest bardzo małe. Ponieważ wiele osób zarażonych koronawirusem doświadcza jedynie łagodnych objawów choroby (zwłaszcza we wczesnym jej stadium), istnieje możliwość zarażenia się od osoby, która ma np. tylko łagodny kaszel i nie czuje się chora. 

7. Jakie jest prawdopodobieństwo, że zarażę się koronawirusem?

Ryzyko zarażenia się koronawirusem zależy od naszego miejsca zamieszkania, a szczególnie od tego, czy w najbliższym rejonie występuje epidemia choroby COVID-19.

Należy stosować się do wszelkich wprowadzanych przez władze państwowe i powszechnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa i ograniczeń w życiu codziennym. Współpraca w zwalczaniu chorób zmniejszy ryzyko zarażenia się i rozprzestrzenienia się choroby COVID-19.

8. Kto najciężej przechodzi chorobę COVID-19?

Na zarażenie się koronawirusem narażony jest każdy. Wciąż dowiadujemy się, jak COVID-19 wpływa na ludzi. Na podstawie obecnych badań stwierdzono, że osoby starsze i osoby z wcześniejszymi schorzeniami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, choroby płuc, rak czy cukrzyca, zapadają na ciężką chorobę COVID-19 częściej niż osoby odporne i nieposiadające lub nieprzechodzące dotąd innych poważnych chorób.

9. Ile trwa okres inkubacji COVID-19?

Okres inkubacji to czas od momentu zarażenia wirusem do pojawienia się objawów choroby. Większość szacunków i przypadków dotyczących okresu inkubacji COVID-19 wynosi od 1-14 dni, najczęściej około pięciu dni.

10. Jak długo koronawirus może przetrwać samodzielnie na różnego rodzaju powierzchniach?

Nie ma pewności, jak długo wirus powodujący COVID-19 może przetrwać sam, ale wydaje się zachowywać podobnie jak inne koronawirusy. Badania dowodzą, że koronawirusy (w tym wirus COVID-19), mogą utrzymywać się na różnych powierzchniach od kilku godzin do kilku dni, w zależności od takich warunków, jak np. rodzaj powierzchni, temperatura lub wilgotność otoczenia.

Gdy istnieje podejrzenie, że dana powierzchnia jest zainfekowana, należy wyczyść ją płynem dezynfekującym, w celu zabicia wirusa i ochrony siebie i innych. Następnie od razu należy umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować je płynem i unikać dotykania oczu, ust lub nosa.

11. Czy znane jest źródło koronawirusa wywołującego COVID-19?

Do tej pory źródło SARS-CoV-2, koronawirusa (CoV), wywołującego COVID-19, pozostaje nieznane. Wszystkie dostępne informacje wskazują, że wirus SARS-CoV-2 ma naturalne pochodzenie zwierzęce i nie został stworzony w laboratorium. Przypuszcza się, że Wirus SARS-CoV-2 prawdopodobnie, choć nie zostało to potwierdzone dowodami, ma swój ekologiczny rezerwuar w nietoperzach. SARS-CoV-2, należy do grupy wirusów genetycznie spokrewnionych również z wirusem SARS-CoV i szeregiem innych CoV, wyizolowanych z populacji nietoperzy.

12. Czy mogę zarazić się COVID-19 od mojego psa lub kota?

Znane są przypadki zarażenia się koronawirusem zarówno przez zwierzęta dzikie, jak i przez te zwierzęta  domowe, których właściciele przechodzili chorobę COVID-19. Jednak są to przypadki stosunkowo znikome.

Choć jak pokazują to znikome przypadki, istnieje możliwość zakażenia się niektórych zwierząt w wyniku bliskiego kontaktu z zarażonymi ludźmi, to nie ma dowodów na to, że zwierzęta, w tym domowe, mogą być pośrednikami w rozprzestrzenianiu się koronawirusa i choroby COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE), jako organ międzyrządowy, odpowiedzialny za poprawę zdrowia zwierząt na świecie, opracowuje obecnie, dla służb weterynaryjnych i ekspertów technicznych,  wytyczne dotyczące specjalistycznych kwestii związanych z ochroną zdrowia zwierząt i dalszych badań.

13. Czym jest i kogo dotyczy kwarantanna?

Kwarantanna to 14-dniowa izolacja osoby zakażonej lub potencjalnie zakażonej koronawirusem, podczas której:

 • w żadnym wypadku nie można opuszczać domu,
 • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
 • w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu, one również muszą zostać poddane kwarantannie,
 • w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić się telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

W sytuacji gdy osoba poddawana kwarantannie nie ma możliwości przebycia jej w domu, może skorzystać ze specjalnego lokalu do odbywania kwarantanny, wyznaczonego i przydzielonego przez urząd wojewódzki.

Kogo obowiązuje kwarantanna?

Kwarantanna obowiązuje osoby, które:

 • wracają z zagranicy,
 • miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
 • przekraczają granicę w celu podejmowania pracy na terytorium państwa sąsiedniego, bądź na terytorium RP (od 27.03.2020),
 • mieszkają z osobą, która będzie skierowana na kwarantannę (przepis wszedł w życie 1.04.2020 i dotyczy osób nowo objętych kwarantanną).

Ważne:

 • Policja w ramach regularnych patroli odwiedza osoby objęte kwarantanną i sprawdza, czy jej przestrzegają, tj. czy pozostają, zgodnie z obowiązującymi zasadami, w swoim domu lub mieszkaniu. W sytuacji nieprzestrzegania tego obowiązku przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł.  Decyzja o wysokości kary jest zawsze indywidualna.
 • Aplikacja mobilna dla osób odbywających kwarantannę:
  https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

14. Odpowiedzi na inne ważne pytania

Listy najczęstszych aktualnych pytań i odpowiedzi, związanych z epidemią koronawirusa i zaleceniami: