Wróć
do listy

Bon wakacyjny 500 plus

Bon będzie miał wartość 500 zł i zostanie przyznany jednorazowo.

Bon turystyczny, czyli 500 plus na wakacje, to kolejny etap projektu “Rodzina Plus”. Świadczenie to pomoże również turystyce, która ucierpiała z powodu pandemiI COVID-19. Bon o wartości 500 zł będzie przysługiwał każdemu dziecku poniżej 18 roku życia. Dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł będzie przekazane dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności, które otrzymają jednorazowo łącznie 1000 zł.

„Dajemy możliwość skorzystania z bonu do marca 2022 r. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r., te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 r” – powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

  • Bon na wakacje to nie są pieniądze w gotówce.
  • Bon będzie miał formę elektroniczną.
  • Bon będzie wysyłany sms-em lub pocztą elektroniczną;
  • Bonem można będzie zapłacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną;
  • Bonu nie można wymienić na gotówkę;
  • Bon będzie ważny do końca marca 2022 roku.

Komu przysługuje bon 500 plus?

Świadczenie w formie bonu przysługuje osobom, mającym prawo do świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus). Wysokość bonu to 500 zł na każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziców.

Jeżeli dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną rodziców, którzy są po rozwodzie, żyją w separacji lub w rozłączeniu, i którzy sprawują tę opiekę  w porównywalnych, powtarzających się okresach, wtedy każdemu z rodziców przysługuje połowa świadczenia.

Dodatkowe świadczenie na dziecko niepełnosprawne

Dzieci niepełnosprawne otrzymają większe wsparcie (w kwocie 1000 złotych). Oprócz jednego bonu w wysokości 500 zł, przysługuje im jeszcze dodatkowy bon również na kwotę 500 zł.

Jedną z form działań turystycznych, za które będzie można zapłacić bonem, będą turnusy rehabilitacyjne.

Na co można wykorzystać bon 500 plus?

Bon 500 plus na wakacje może być wykorzystany na opłacenie hotelu, pensjonatu, kosztów podróży/transportu, pobytu w gospodarstwie agroturystycznym, kolonii, obozu sportowego lub obozu rekreacyjnego. Płatności bonem można dokonywać wielokrotnie, do wyczerpania jego wartości. Bon nie podlega wymianie na gotówkę.

„Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiej turystyki. Jest kierowany do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 Plus” – dodaje wicepremier Emilewicz.

Bon turystyczny w formie elektronicznej

Bon turystyczny ma stanowić elektroniczny dokument potwierdzający prawo do wykorzystania określonej kwoty na pokrycie kosztów usług hotelarskich i turystycznych, realizowanych przez przedsiębiorców turystycznych lub organizacje pożytku publicznego.

Lista przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji turystycznych, które będą uprawnione do przyjmowania płatności za pomocą bonu będzie udostępniona na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT): www.pot.gov.pl (link)

Ważne

Świadczenie można wykorzystać wyłącznie na opłacenie usług lub imprez realizowanych na terenie Polski. Bon 500 plus na wakacje najwcześniej będzie można zrealizować w lipcu 2020. Bon z tego roku będzie można wykorzystać aż do końca marca 2022 roku.

Wniosek

Aby otrzymać bon wakacyjny 500 plus, nie trzeba składać specjalnego wniosku.

  1. Należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
  2. System zweryfikuje, czy bon się należy.
  3. Jeśli procedura zostanie zakończona pomyślnie, bon w postaci kodu zostanie aktywowany i przesłany sms-em na numer telefonu komórkowego lub pod wskazany przez osobę ubiegającą się o świadczenie adres e-mail.
  4. Bon w postaci otrzymanego kodu trzeba będzie okazać podczas rezerwacji pobytu wakacyjnego lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Infolinia

Wraz z rozpoczęciem świadczenia Polskiego Bonu Turystycznego uruchomiona zostanie specjalna infolinia, która będzie wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Infolinię będzie prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

VIDEO https://www.youtube.com/watch?v=E3E9syEH0YU&feature=emb_title

Partnerem strategicznym jest: