Wróć
do listy

Polski Bon Turystyczny

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r.

  • Bon na wakacje to nie są pieniądze w gotówce.
  • Bon ma formę elektroniczną.
  • Bon jest wysyłany sms-em lub pocztą elektroniczną;
  • Bonem można zapłacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną;
  • Bonu nie można wymienić na gotówkę;
  • Bon jest ważny do końca marca 2022 roku.

 

Osoby uprawnione do bonu

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+.

Dzieci z niepełnosprawnością

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Łącznie rodzice dzieci z niepełnosprawnością otrzymają w ramach świadczenia bonu turystycznego 1 000 zł.

Jak otrzymać bon turystyczny?

Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: POBIERZ).

Na PUE ZUS, w zakładce [Ogólny] należy wybrać zakładkę [Polski Bon Turystyczny], a następnie [Mój bon].

Aktywacja bonu możliwa jest w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami.

Osoby które posiadają dziecko z niepełnosprawnością i chcą uzyskać dodatkowy bon o wartości 500 zł, powinny złożyć w tym celu oświadczenie poprzez PUE ZUS.

Bon będzie dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej. Na bonie będzie widniała kwota do wykorzystania. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania jego wartości.

Na co można przeznaczyć środki z bonu turystycznego?

Bon 500 plus na wakacje może być wykorzystany na opłacenie hotelu, pensjonatu, kosztów podróży/transportu, pobytu w gospodarstwie agroturystycznym, kolonii, obozu sportowego lub obozu rekreacyjnego. Płatności bonem można dokonywać wielokrotnie, do wyczerpania jego wartości. Bon nie podlega wymianie na gotówkę.

„Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiej turystyki. Jest kierowany do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 Plus” – powiedziała wicepremier Emilewicz.

Lista przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji turystycznych, uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT): www.pot.gov.pl

Ważne

Świadczenie można wykorzystać wyłącznie na opłacenie usług lub imprez realizowanych na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku.

Jak zapłacić bonem turystycznym?

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em.

Bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Aktualna lista tych podmiotów jest opublikowana na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

W jakim okresie można skorzystać z bonu turystycznego?

Opłacanie usług hotelarskich i imprez turystycznych za pomocą bonu jest możliwe od 1 sierpnia 2020 do 31 marca 2022.

„Dajemy możliwość skorzystania z bonu do marca 2022 r. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r., te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 r” – powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Infolinia

W przypadku pytań o bon turystyczny, zachęcamy do kontaktu ze specjalną całodobową infolinią dotyczącą Polskiego Bonu Turystycznego pod numerem telefonu 22 11 22 111.

Więcej informacji o bonie turystycznym dla osoby uprawnionej.

Najczęściej zadawane pytania (plik docx 44kb)

Podmioty turystyczne

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem PUE ZUS. Dlatego należy założyć profil na PUE ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS).

Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny na PUE ZUS, należy wypełnić „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT).

Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Funkcje rejestracji podmiotu (złożenia oświadczenia), zarządzania danymi podmiotu oraz zarządzania uprawnieniami osób, które będą przyjmowały płatności bonem, są dostępne na PUE ZUS.

Materiały dodatkowe

Tutorial „Polski Bon Turystyczny – oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego” – link do YouTube

RODO

Klauzule informacyjne

Podstawy prawne:

Kliknij aby pobrać USTAWA z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym

Kampania jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków: