Czy osoba posiadająca umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz przyznany zasiłek na opiekę dla rodzica podejmując pracę ryzykuję utratę świadczenia rentowego?

Data dodania aktualności: 20 lipca 2019

 

Podjęcie pracy przez podopiecznego, często w niepełnym wymiarze czasu lub pracy zdalnej, nie oznacza ani spełnienia warunków określonych przepisami ustawy, ani zaprzestania sprawowania osobistej opieki. Opiekunowie w dalszym ciągu sprawują bowiem wielogodzinną opiekę, bywają asystentami pracujących podopiecznych czy pomagają w dotarciu do miejsca pracy.

Warunkiem otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna jest jego rezygnacja z pracy lub niepodejmowanie jej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą z niepełnosprawnością. Jeśli więc wymiar i rodzaj zatrudnienia/ aktywności zawodowej podjętych przez osobę niepełnosprawną nie uzasadnia konieczności rezygnacji lub niepodejmowania zatrudnienia przez jej opiekuna, to może to stanowić podstawę uchylenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Ostateczna ocena i rozstrzygnięcie indywidualnej sprawy należy do kompetencji gminnego organu realizującego świadczenia rodzinne. Należy zatem w pierwszej kolejności udać się tam bądź zadzwonić, opisać sytuację i  zapytać, czy w przypadku zatrudnienia opiekun nie będzie otrzymywał pomocy. Może być tak, że jeśli zatrudnienie będzie w niepełnym wymiarze to świadczenie będzie dalej realizowane.

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Przedszkolaki wiele potrafią

Przedszkolaki wiele potrafią

Data dodania aktualności 16 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Firma dla niepełnosprawnego

Firma dla niepełnosprawnego

Data dodania aktualności 13 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Korzyści z własnego samochodu

Korzyści z własnego samochodu

Data dodania aktualności 10 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu