Jakie są możliwości pracy dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz wykształceniem podstawowym? Jakim stażem należy się zainteresować?

Data dodania aktualności: 15 lipca 2020

 

Niepełnosprawne osoby bezrobotne lub poszukujące pracy mogą skorzystać z możliwości odbycia stażu finansowanego z pieniędzy PFRON (lub innych środków, np. Funduszu Pracy). Organizacją staży zajmują się powiatowe urzędy pracy. Kierują osoby zainteresowane do pracodawców, którzy zgłosili chęć zorganizowania staży.

Staż zawodowy może trwać od 3 do 12 miesięcy. Długość stażu jest zależna od oferty pracodawcy, a także wieku i statusu rejestracyjnego w urzędzie pracy. Wysokość stypendium wynosi 120% wysokości aktualnego zasiłku dla bezrobotnych. Osoba skierowana na staż nie traci statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy. Staż odbywa się według programu, który jest określany przez pracodawcę i realizowany w miejscu pracy.

Osobie niepełnosprawnej przysługują 2 płatne dni wolne po 30 dniach odbywania stażu. Za ostatni miesiąc odbywania stażu pracodawca jest obowiązany udzielić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu.

Niepełnosprawni stażyści zaliczeni do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności pracują do 7 godzin na dobę i do 35 godzin tygodniowo w pełnym wymiarze czasu pracy. Wyjątkiem jest praca w systemie zmianowym albo gdy lekarz medycyny pracy wyrazi zgodę na pracę w dłuższym wymiarze czasowym.

Obecnie prowadzone są również staże w organach administracji rządowej (ministerstwach, urzędach wojewódzkich, czy komendach wojewódzkich policji). Szerzej oferta opisana jest na stronie:
https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/staze-zawodowe-dla-osob-niepelnosprawnych-program-stabilne-zatrudnienie/

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Szlifowanie diamentów

Szlifowanie diamentów

Data dodania aktualności 27 września 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Rodzina jak każda inna

Rodzina jak każda inna

Data dodania aktualności 25 września 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Niepełnosprawni też mają rodziny

Niepełnosprawni też mają rodziny

Data dodania aktualności 22 września 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu