Dieta
Informacje ogólne
Dieta a choroby
Spis treści:
Czy można popijać leki herbatą?
Czy spożywanie czerwonego wina jest dobre dla serca?
Czy dieta pudełkowa jest dobrą alternatywą dla osoby z niepełnosprawnością?
Jak można uzyskać poprawę apetytu?
Jakie jest bezpieczne tempo odchudzania?
Jak przybrać na masie ciała?
Czy można jeść jogurty na diecie odchudzającej?
Czy każdy ser należy wykluczyć z diety odchudzającej?
Czy można jeść takie rzeczy jak ziemniaki, makaron czy też raczej unikać ich należy?
Czy Lody owocowe czy z dodatkiem mleka to produkt całkowicie zakazany?? Czy jest jakiś sposób na to by napady na słodki pokarm czymś zastąpić??
Co w sytuacji, gdy lek przyczynił się do przebrania na wadze?
Czy można popijać leki herbatą?
Wskazane jest, aby leki przyjmować z wodą lub wedle wskazań lekarza, farmaceuty lub producenta określonych na ulotce. Przyjmowanie leków z herbatą może być przyczyną interakcji pomiędzy substancją czynną leku a związkami zawartymi w herbacie co może wpłynąć niekorzystnie na efekt leczniczy.
Czy spożywanie czerwonego wina jest dobre dla serca?
Zawarte w winie substancje bioaktywne, szczególnie rezweratrol, mają ochronne działanie na układ sercowo-naczyniowy. Warto jednak zaznaczyć, że wina gorszej jakości mogą zawierać szkodliwe związki siarki, a spożywanie napojów alkoholowych regularnie może prowadzić do uzaleznienia. Źródłem cennych substancji bioaktywnych poza winem mogą być warzywa oraz owoce.
Czy dieta pudełkowa jest dobrą alternatywą dla osoby z niepełnosprawnością?
Dobrej jakości diety na zamówienie mogą być pomocne dla osób, które mają trudności w robieniu zakupów czy przygotowywaniu posiłków. Należy zwrócić uwagę na kaloryczność zamawianej diety oraz jej specyfikę. Warto upewnić się, czy w wybranej firmie cateringowej układaniem jadłospisu zajmuje się dyplomowany dietetyk. Diety pudełkowe przy dłuższym stosowaniu mogą okazać się dość drogim rozwiązaniem i nie zawsze będą spełniały potrzeby i indywidualne wymagania. Warto zastanowić się czy dieta pudełkowa jest konieczna czy też jest zwyczajnie rozwiązaniem najwygodniejszym
Jak można uzyskać poprawę apetytu?
Potrawy powinny być przygotowywane z produktów dobrze tolerowanych i lubianych. Zróżnicowanie produktów w potrawie pod względem kształtu, koloru i tekstury pomoże zmniejszyć uczucie sytości. Produkty na talerzu powinny być kolorowe, świeże, aromatyczne i podane w sposób estetyczny. Posiłek można podawać na większych talerzach, aby porcja wydawała się mniejsza. Dobrym pomysłem może okazać się łączenie różnych smaków w potrawie oraz przygotowywanie posiłków przez kogoś innego, aby uniknąć narażenia na intensywne zapachy podczas gotowania. Korzystne jest również spożywanie posiłków w czystym wywietrzonym pomieszczeniu w towarzystwie rodziny oraz przyjaciół. Apetyt może poprawiać łagodna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, dostosowana do możliwośc
Jakie jest bezpieczne tempo odchudzania?
Za bezpieczne tempo odchudzania uznaje się utratę 0,5-1kg na tydzień.
Jak przybrać na masie ciała?
Niedobory masy ciała są istotnym problemem klinicznym i w pierwszej kolejności należy ustalić ich przyczynę. Można zastosować wzbogacanie codziennej diety produktami wysokoenergetycznymi, np. śmietanką, żółtkiem jaja, orzechami, olejami roślinnymi. Jeśli interwencja nie przyniesie efektów można rozważyć stosowanie doustnych suplementów pokarmowych. Należy pamiętać, że w przypadku niezamierzonej utraty masy ciała w krótkim czasie należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być objaw choroby.
Czy można jeść jogurty na diecie odchudzającej?
Jogurt to bardzo dobry produkt i jeśli jest dobrze tolerowany można go spożywać nawet codziennie. Pod warunkiem, że jest to jogurt naturalny, który nie ma w składzie mleka w proszku. W składzie dobrych jakościowo jogurtów powinny być mleko oraz żywe kultury bakterii. Mleko w proszku podnosi kaloryczność produktu, dlatego warto czytać etykiety. Ponadto, jogurt naturalny zawiera szczepy bakterii, które wspomagają pracę jelit, a niektóre badania sugerują, że mogą również wspomagać proces odchudzania. Jogurty słodzone zdecydowanie nie są polecane ze względu na kaloryczność, ale również szybką odpowiedź insulinową. Lepiej wybierać jogurty naturalne i dodawać do nich świeże owoce
Czy każdy ser należy wykluczyć z diety odchudzającej?
Ser żółty to zupełnie inna kategoria produktów niż ser twarogowy (ser biały). Sery żółte są produktem o dużej kaloryczności a także zawierają spore ilości fosforu. Ser biały (twarogowy chudy) ma niższą gęstość energetyczną i może być dobrym źródłem białka. Sery żółte raczej radziłabym ograniczyć, tak jak wszelkie serki topione serki typu fromage (do smarowania na kanapkę) i zamienić je na pasty warzywne, jajeczne i rybne oraz pasty na bazie sera twarogowego.
Czy można jeść takie rzeczy jak ziemniaki, makaron czy też raczej unikać ich należy?
Ziemniaki są warzywem więc jak najbardziej można je spożywać. Należy jednak zaznaczyć, że bez dodatków takich jak masło, śmietana itp. Ziemniaki powinno się oczywiście spożywać w formie gotowanej a nie smażonej. Warto czasem jednak zastąpić je różnego rodzaju kaszami, które zawierają duże ilości błonnika oraz mikroelementów. Jeśli chodzi o makarony to najkorzystniejszą formą jest makaron pełnoziarnisty bądź makaron pszenny gotowany al dente. Makaron pełnoziarnisty zawiera jednak większe ilości błonnika i więcej składników mineralnych.
Czy Lody owocowe czy z dodatkiem mleka to produkt całkowicie zakazany?? Czy jest jakiś sposób na to by napady na słodki pokarm czymś zastąpić??
Lody to raczej zawsze produkt wysokokaloryczny więc raczej bym je odradzała. Wyjątkiem może być sorbet owocowy jednak również nie należy spożywać go zbyt często.
Mleko nie jest produktem zakazanym. Często jednak zwraca się uwagę na to, iż mleko wywołuje silną odpowiedź insulinową, dlatego lepiej jest nie spożywać go na pierwszy posiłek po przebudzeniu a w pozostałej części dnia spożywać w umiarkowanych ilościach. Mleko jest źródłem wapnia, więc myślę, że niekoniecznie trzeba z niego rezygnować.
Z potrzebą cukru jest trochę jak z nałogiem trzeba się do tego trochę przyzwyczaić. Za każdym razem, kiedy poczujemy nagłą i silną potrzebę sięgnięcia po coś słodkiego należy spróbować się zastanowić nad tym uczuciem i rozważyć z czego ono wynika. Być może wcześniejszy posiłek był zbyt mały lub mózg reaguje w ten sposób na nudę lub zmęczenie. Często pomaga również picie wody mineralnej z cytryną lub świeżymi ziołami (mięta, bazylia) po to, aby odwrócić uwagę od jedzenia i zająć czymś ręce. Jeżeli posiłki będą sycące oraz spożywane o regularnych porach słodkie przekąski mogą okazać się całkowicie zbędne.
Co w sytuacji, gdy lek przyczynił się do przebrania na wadze?
Warto omówić z lekarzem problem przybrania na wadze po zastosowanym leku. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o zmianie leczenia ze względu na efekt wywoływany przez stosowany lek.