Psychologia

Motywacja Stres Depresja

Spis treści:

Jak zwiększyć motywację? Jakie działania zwiększają motywację zewnętrzną? Jak zwiększyć wewnętrzną motywację? Jakie są cechy motywacji zewnętrznej? Jakie są rodzaje motywacji? Co to jest motywacja?

Jak zwiększyć motywację?

Kilka sprawdzonych sposobów na zwiększenie motywacji m.in.:

1. Zadbaj o energię z ciała – idź na fitness lub dłuższy spacer – automatycznie poczujesz większą mobilizację

2. Znajdź motywujący cel i poczuj go – nie wystarczy wyznaczyć cel – trzeba jeszcze mieć bardzo silną świadomość korzyści, które nam przyniesie i poczuć te korzyści na poziomie emocjonalnym. Aby to się zadziało, wyobraź sobie bardzo szczegółowo, jak się będziesz czuła, gdy osiągniesz swój cel, co będzie możliwe, co się zadzieje w Twoim otoczeniu, jakie dobre zmiany odczujesz.

3. Wprowadź więcej zabawy i radości do obowiązków i zmian, które Cię demotywują – np. przygotuj swój plan działania w formie kolorowego kolażu lub komiksu lub zastosuj tzw. „sandwich motywacji” – każde nudne i nieprzyjemne zadanie włóż pomiędzy dwie czynności radosne i przyjemne

4. Pozwól sobie na trochę odprężenia – jak nie będziesz wywierać presji, że coś musisz już teraz, tylko pozwolisz sobie porobić przez chwilę to, na co masz ochotę – prawdopodobnie Twoja motywacja ogólna się zwiększy – wtedy łatwiej będzie zabrać się za obowiązki

5. „Zbierz stado” – najbardziej motywują nas zazwyczaj inni ludzie. Opowiedz innym o swoich postanowieniach noworocznych, poszukaj osób, które mogłyby Ci w tych działaniach towarzyszyć lub Cię wspierać, dopingować, a nawet rozliczać z postępów.

Jakie działania zwiększają motywację zewnętrzną?

W działaniach, dotyczących motywacji zewnętrznej, w taki sposób, aby zwiększyć osiągane wyniki motywacji. Ponadto motywację zewnętrzną można podzielić na:

– regulacje zewnętrzne- nagrody i kary

– introjekcja – internalizację

– identyfikacja.

Motywacja zewnętrzna – jest nierozerwalnie związany z pojęciami nagrody oraz kary. Motywacja zewnętrzna dotyczy wszelkich sytuacji, gdzie mamy do czynienia z tymi pojęciami jak:

– motywacja zewnętrzna bazuje zarówno system ocen w szkole, kodeks karny, jak i katolicka wizja nieba i piekła,

– wszelkie kampanie społeczne pokazujące negatywne skutki pewnych działań oraz mające na celu zniechęcanie nas do nich („palenie zabija”, kampania pokazująca skutki nadmiernej prędkości na drogach bądź konsekwencje niezapinania pasów, szybka jazda samochodem itp.),

– różne programy lojalnościowe polegające na zbieraniu punktów np. sklepie, na stacjach paliw itp.,

– „szlabany” dawane dzieciom przez rodziców albo ich ekwiwalent u dorosłych, czyli tzw. „ciche dni” w związkach.

Jak zwiększyć wewnętrzną motywację?

Badacze zajmujący się opisywaną tu tematyką zidentyfikowali kilka czynników, które zwiększają motywację wewnętrzną. Są to:

– Ciekawość – sprawia, że jeśli coś nas zainteresuje, to motywacja do zgłębienia danego zagadnienia wzrasta. Zatem jeśli masz dziecko w wieku szkolnym i chcesz, żeby chętniej się uczyło, spróbuj je zaciekawić tematem zamiast wyznaczać nagrody za odrobienie pracy domowej (przy okazji – kary za nieodrobienie pracy domowej są z punktu widzenia motywacji jeszcze gorsze…).

– Poczucie wpływu – dając człowiekowi możliwość wyboru sprzyjamy wzbudzeniu się w nim wewnętrznej motywacji. Dlatego jeśli kierujesz zespołem lepiej pozwolić członkom tego zespołu wybrać sobie zadania zamiast je dla nich wyznaczać. Sprawdza się to również w wielu innych sytuacjach. Na przykład na terapię prędzej zgłosi się osoba, która dostała od kogoś znajomego dwa namiary i mogła sobie wybrać terapeutę, niż ta, która dostała tylko jeden namiar.

– Uznanie – zwykle ludzie lubią słyszeć wyrazy uznania. Gdy ktoś nas pochwali za coś, z czego jesteśmy zadowoleni, to powoduje to wzrost wewnętrznej motywacji do zajmowania się daną aktywnością. Jest tu jednak pewien haczyk – jeśli regularnie słyszymy od kogoś taką samą pochwałę, to po pewnym czasie przestaje ona działać.

– Współpraca – wewnętrzna motywacja może wzrastać w sytuacji, kiedy współpracujemy z kimś i czerpiemy z tego satysfakcję. W takich sytuacjach widząc zaangażowanie drugiej strony często mamy ochotę zwiększyć własne.

– Rywalizacja – okazja do porównania efektów naszych wysiłków z innymi również może być motywatorem, szczególnie jeśli porównując się zauważamy, że nasze osiągnięcia są podobne (takie same, nieco lepsze lub nieco gorsze) jak u innych osób (duży rozdźwięk nie przynosi już takiego efektu, wręcz może być demotywujący). Świetnym przykładem tego są aplikacje do rejestrowania i porównywania ze znajomymi osiągnięć sportowych (np. Endomondo czy Sports Tracker).

– Wyzwania – formułowanie i realizowanie celów sprzyja wewnętrznej motywacji w sytuacji, gdy dany cel jest związany z naszymi osobistymi wartościami, a jego osiągnięcie jest możliwe, ale nie stuprocentowo pewne. Żeby jednak utrzymać wewnętrzną motywację potrzebujemy nie tylko celu, ale też możliwości śledzenia postępów w jego realizacji.

Jakie są cechy motywacji zewnętrznej?

Cechy motywacji zewnętrznej:

– pochodzi z zewnątrz (otrzymuje się ją od innych)

– potrzebuje kontroli

– ulega wpływom

– łatwiej się nią kieruje

– łatwo można zniechęcić

– spodziewa się zachęt

– krótkoterminowa

Jakie są rodzaje motywacji?

Motywację dzieli się na wewnętrzną i zewnętrzną.

Motywacja wewnętrzna – obejmuje czynniki pochodzące z wnętrza człowieka („duszy”), które wpływają na to, że ludzie zachowują się w określony sposób lub postępują w konkretnym kierunku. Czynniki te to ogólnie odpowiedzialność, poczucie, że praca jest ważna i że ma się nad nią kontrolę, swoboda działania, pole do wykorzystania i rozwijania technik i umiejętności, interesująca i stawiająca wyzwanie praca oraz możliwości awansu.

Motywacja wewnętrzna – opiera się przede wszystkim na osobistych upodobaniach, konkretnej pasji, bądź też konieczności rozwijania się (samorealizacji). Wyrzuty sumienia są głównym skutkiem przeciwstawiania się motywacji wewnętrznej. Pracownik w danym przedsiębiorstwie poprzez motywację wewnętrzną uświadamia sobie, że jego praca jest przyjemniejsza. Zadania wykonywane przez konkretną osobę pod wpływem tej że motywacji są wykonywane z zaangażowaniem, precyzyjnie. Rozwój pasji, czy usatysfakcjonowanie ze swojej aktywności są również skutkami oddziaływania motywacji wewnętrzne.

Motywacja zewnętrzna jest rozumiana – jako to, co się robi dla lub na rzecz ludzi, aby ich motywować. Obejmuje to takie nagrody, jak podwyżki płac, pochwały lub awanse oraz kary, działania dyscyplinarne, wstrzymanie premii lub naganę.

Co to jest motywacja?

Motywacja – stan, zwykle o charakterze społecznym lub psychicznym, który służy ukierunkowaniu zachowania jednostki ku pewnemu celowi. (Zimbardo).

Motywacja – przyczyny, dla których człowiek zachowuje się w określony sposób. (Kopycińska).

Motywacja – czynnik psychiczny warunkujący jakieś działanie lub czynniki psychiczne będące warunkami działania wyłącznie celowego. (Ossowska)

Motywacja – termin ogólny, obejmujący te wszystkie siły napędowe, które pobudzają jednostkę do dokonania wyboru, podjęcia jakiegoś działania lub utrzymania się w gotowości do działania. (Morgan).

Motywacja – natomiast jest stanem psychicznym, obejmującym czynniki powodujące, wytyczające i podtrzymujące ukierunkowane zachowania człowieka, ukształtowanym na skutek wewnętrznego procesu.