Choroba Parkinsona i taniec

Data dodania aktualności: 15 listopada 2019

 
Choroba Parkinsona i taniec

Choroba Parkinsona wywołana jest przez zwyrodnienie w obrębie tkanki nerwowej i stopniową utratę jej funkcji. Jak twierdzą specjaliści taniec może okazać się korzystną praktyką w zmniejszaniu nasilenia objawów schorzenia.

Tango zrodziło się w dzielnicach Buenos Aires i Montevideo. Jest to rodzaj tańca oparty na choreografii, która wymaga od tancerzy skupienia, uwagi i zaangażowania licznych partii mózgu. Jak sądzą naukowcy ten i inne rodzaje tańca mogą okazać się pomocne w łagodzeniu przebiegu choroby Parkinsona.

Choroba Parkinsona może powodować objawy takie jak halucynacje, dezorientacja czy też stany obiżonego nastroju. Wysiłek niezbędny do nauki i wykonywania kroków tanecznych wydawał się osłabiać nasilenie niektórych objawów. Do badania nad wpływem tańca na chorobę Parkinsona włączono czterdzieścioro chorych mężczyzn oraz kobiet. W ramach badania pacjenci uczęszczali na za lekcje tańca w profesjonalnym studio. Po trwającym dwanaście tygodni kursie u pacjentów badano funkcje motoryczne. Jak pokazały wyniki badania, nauka tańca może przyczynić się do poprawy w zakresie równowagi i mobilności funkcjonalnej. Choroba Parkinsona często jest przyczyną zaburzeń w zakresie pracy z pamięcią operacyjną oraz utrudnień w wykonywaniu wielu zadań jednocześnie. Lekcje tańca wymagały od uczestników zaangażowania w zakresie wymienionych obszarów i pozwalały na prowadzenie terapii leczniczej w warunkach przyjaznych dla pacjentów. Naukowcy przymuszają również, że nauka tańca w grupie wpłynęła pozytywnie na samopoczucie pacjentów i może zmniejszyć liczbę epizodów depresyjnych w przyszłości. Korzystnych efektów związanych z podjęciem aktywności fizycznej może być znacznie więcej. Aktywność fizyczna może korzystnie wpływać na apetyt oraz zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.

Choroba Parkinsona należy do chorób neurodegeneracyjnych coraz częściej występujących w populacji. Jak ukazały liczne raporty zarówno pacjenci jak i opiekunowie osób chorych uważają, że terapia tej choroby często jest niewystarczająca bądź mało skuteczna. Lekcje tańca mogą okazać się istotnym elementem terapii osób chorych i stać się sposobem na poprawę jakości życia pacjentów.

Źródło: https://www.forbes.com/sites/evaamsen/2019/04/30/dancing-helps-movement-for-people-with-parkinsons-disease/#4b58bdca4798

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Przedszkolaki wiele potrafią

Przedszkolaki wiele potrafią

Data dodania aktualności 16 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Firma dla niepełnosprawnego

Firma dla niepełnosprawnego

Data dodania aktualności 13 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Korzyści z własnego samochodu

Korzyści z własnego samochodu

Data dodania aktualności 10 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu