Niepełnosprawny jest dobrze poinformowany

Data dodania aktualności: 1 października 2021

 
Niepełnosprawny jest dobrze poinformowany

Wiele osób z niepełnosprawnością (OzN) i ich opiekunów skarży się na brak dostępu do rzetelnej informacji na temat ich praw, np. w zakresie pomocy społecznej, ochrony zdrowia i pracy. Poprawa dostępu do tych informacji to jeden z celów trzeciej edycji kampanii „STOP Barierom”.

Akcję prowadzi od początku Fundacja Neuron+ i w tym roku odbywa się ona pod hasłem „STOP Barierom – STOP Covid”. I dlatego jednym z głównych zamierzeń fundacji jest wspierania OzN i seniorów w zwalczaniu skutków epidemii koronawirusa. Jednocześnie kontynuowane są działania znane z poprzednich edycji kampanii, czyli budowa platformy informacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami, opiekunów i członków ich rodzin. Na stronie stopbarierom.pl oraz w aplikacji e-niezbędnik na smartfony zainteresowani mogą znaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących choćby takich spraw jak uprawnienia do opieki zdrowotnej i rehabilitacji OzN, świadczenia rentowe i socjalne, które im przysługują, możliwości podejmowania nauki i pracy.

– Zaletą strony internetowej i aplikacji e-niezbędnik jest to, że w jednym miejscu można znaleźć informacje z wielu dziedzin ważnych dla niepełnosprawnych i członków ich rodzin. Podpowiadamy np. w jakich instytucjach można się strać o różne świadczenia socjalne w zależności od stopnia niepełnosprawności, jakie trzeba w tym celu zgromadzić dokumenty –mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+ – Niemniej ważne są także porady dotyczące podejmowania nauki na uczelniach wyższych przez niepełnosprawnych czy w zakresie podejmowania pracy zawodowej. W tym ostatnim przypadku służmy także poradą pracodawcom, którzy nie wiedzą, jakie warunki muszą spełnić przy zatrudnianiu OzN i na jaką pomoc mogą liczyć od państwa w takiej sytuacji – dodaje prof. Janusz Kocki.

W realizacji celów kampanii „STOP Barierom” bardzo praktyczny i pomocny okazuje się wirtualny asystent Neuron+, czyli chatbot. Może on przekazać wiele pożytecznych i niezbędnych informacji osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom, ale nie tylko, gdyż z jego usług mogą też korzystać urzędnicy lub pracodawcy. W przypadku OzN, rodziców czy ich prawnych opiekunów zaletą cyfrowego asystenta jest to, że mogą oni otrzymać wiele szczegółowych i ważnych informacji, danych bez konieczności wychodzenia z domu, aby udać się do urzędu lub innej instytucji. To rozwiązania ważne zwłaszcza dla ludzi z ograniczoną mobilnością. – Ze strony można sobie ściągnąć formularze różnych wniosków i wzory załączników, które trzeba wypełnić przy staraniach o świadczenia rentowe, różnego rodzaju zasiłki, ulgi komunikacyjne. Bardzo ważne jest także to, że na bieżąco staramy się na stronie i w aplikacji zamieszczać informacje o zmianach w przepisach prawnych istotnych dla niepełnosprawnych – zaznacza prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+.

Ważną częścią kampanii jest także możliwość skorzystania z porad ekspertów, np. prawników i psychologów. Mają bowiem oni nie tylko szeroka wiedzę teoretyczną, ale mogą też pomóc praktycznie wszystkim zainteresowanym w pokonywaniu trudności dnia codziennego.

III edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej STOP Barierom – STOP Covid na rzecz osób z niepełnosprawnością jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków: Fundacji ORLEN, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji KGHM Polska Miedź, Totalizatora Sportowego Sp. z o.o., Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego, Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju

Wróć do
listy artykułów
 

Zobacz również inne artykuły

Przedszkolaki wiele potrafią

Przedszkolaki wiele potrafią

Data dodania aktualności 16 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Firma dla niepełnosprawnego

Firma dla niepełnosprawnego

Data dodania aktualności 13 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu
Korzyści z własnego samochodu

Korzyści z własnego samochodu

Data dodania aktualności 10 października 2023

Kliknij i przejdź
do artykułu