Prawo

Dofinansowania Praca Ulgi, zniżki i inne świadczenia

Spis treści:

Czy osoba niepełnosprawna może zostać zwolniona z opłaty za przejazd autostradą, jeżeli porusza się w celu otrzymania opieki zdrowotnej i socjalnej? Czy osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym może skorzystać z usług dofinansowania na prawo jazdy i na zakup auta? Jakie zwolnienia z opłat przysługują osobie niepełnosprawnej? Gdzie osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu z psem asystującym? Jaki jest okres ważności legitymacji osoby z niepełnosprawnością? W jaki sposób ustalany jest stopień niepełnosprawności ? Kto i kiedy może otrzymać zasiłek pielęgnacyjny? Czy osoba posiadająca umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz przyznany zasiłek na opiekę dla rodzica podejmując pracę ryzykuję utratę świadczenia rentowego?

Czy osoba niepełnosprawna może zostać zwolniona z opłaty za przejazd autostradą, jeżeli porusza się w celu otrzymania opieki zdrowotnej i socjalnej?

Od opłat za przejazd autostradą są zwolnione:

1) pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także sił zbrojnych państw obcych, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi, pojazdy jednostek ochrony przeciwpożarowej, zespołów ratownictwa medycznego, służb ratownictwa górniczego, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywane przez Służbę Celno-Skarbową, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego; 1a) pojazdy, o których mowa w art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, z późn. zm.), poruszające się jako pojazdy uprzywilejowane i uczestniczące w akcji ratowania życia lub zdrowia ludzkiego;

2) pojazdy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad;

3) pojazdy drogowej spółki specjalnego przeznaczenia podczas wykonywania jej zadań spółki jako zarządcy autostrady;

4) pojazdy spółki, z którą zawarto umowę o budowę i eksploatację, bądź wyłącznie eksploatację autostrady podczas wykonywania zadań spółki jako zarządcy autostrady.

Niestety osoby z niepełnospwnościami nie są zwolnione z tych opłat,

Czy osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym może skorzystać z usług dofinansowania na prawo jazdy i na zakup auta?

Środki na dofinansowanie dostosowania auta dla potrzeb osoby z niepełnosprawnościami oraz prawo jazdy kategorii B, można było uzyskać z programu Aktywny Samorząd,

W 2020 roku realizowane były następujące formy wsparcia w Module I:

Obszar A – likwidacja bariery transportowej:

Zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu);

Zadanie 2 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu);

Zadanie 3 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu, w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego);

Zadanie 4 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu);

Niestety termin składania wniosków upłyną 31 sierpnia 2020 r.

Na chwilę obecną nie mamy informacji kiedy zostanie uruchomiony kolejny etap Programu Aktywny Samorząd. Proponuje śledzić stronę internetową PFRON.org.pl tam na bieżąco ukazują się informację o nowych programach wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Jakie zwolnienia z opłat przysługują osobie niepełnosprawnej?

Osoba niepełnosprawna, o której mowa w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, jest zwolniona z opłaty związanej z korzystaniem z drogi publicznej lub drogi wewnętrznej umożliwiających dojazd bezpośrednio do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności budynków przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym lub wodnym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków, przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych.

Zwolnienie to nie obejmuje prawa do bezpłatnego parkowania, korzystania z autostrad płatnych, przejazdu po drogach krajowych pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów, składających się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej oraz przejazdu przez obiekty mostowe i tunele zlokalizowane w ciągach dróg publicznych.

Gdzie osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu z psem asystującym?

Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu:

1) do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych;

2) do parków narodowych i rezerwatów przyrody;

3) na plaże i kąpieliska.

Uprawnienie przysługuje również w środkach transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego oraz w innych środkach komunikacji publicznej.

Jaki jest okres ważności legitymacji osoby z niepełnosprawnością?

Legitymacje wystawia się na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Okres ważności legitymacji nie może być dłuższy niż:

1) 5 lat – w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność;

2) 10 lat – w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60. roku życia.

W jaki sposób ustalany jest stopień niepełnosprawności ?

Stopień niepełnosprawności jest ustalany w trakcie postępowania przed powiatowym zespołem ds. orzekania o niepełnosprawności. Przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują gradację niepełnosprawności poprzez określenie jej stopni. Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki. Stopień niepełnosprawności osoby zainteresowanej orzeka się na czas określony lub na stałe. Decyduje ocena możliwości poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej. W kwestii przyznania stopnia niepełnosprawności nie decyduje przesłanka wieku, w którym ujawniło się schorzenie. Przesłanka wieku pomaga ustalić natomiast czas powstania niepełnosprawności.

Kto i kiedy może otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, pod warunkiem, że posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osobie, która ukończyła 75 lat. Ponadto zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia. Zasiłek pielęgnacyjny ustala się bez względu na wysokość dochodów danej osoby.

Czy osoba posiadająca umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz przyznany zasiłek na opiekę dla rodzica podejmując pracę ryzykuję utratę świadczenia rentowego?

Podjęcie pracy przez podopiecznego, często w niepełnym wymiarze czasu lub pracy zdalnej, nie oznacza ani spełnienia warunków określonych przepisami ustawy, ani zaprzestania sprawowania osobistej opieki. Opiekunowie w dalszym ciągu sprawują bowiem wielogodzinną opiekę, bywają asystentami pracujących podopiecznych czy pomagają w dotarciu do miejsca pracy.

Warunkiem otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna jest jego rezygnacja z pracy lub niepodejmowanie jej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą z niepełnosprawnością. Jeśli więc wymiar i rodzaj zatrudnienia/ aktywności zawodowej podjętych przez osobę niepełnosprawną nie uzasadnia konieczności rezygnacji lub niepodejmowania zatrudnienia przez jej opiekuna, to może to stanowić podstawę uchylenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Ostateczna ocena i rozstrzygnięcie indywidualnej sprawy należy do kompetencji gminnego organu realizującego świadczenia rodzinne. Należy zatem w pierwszej kolejności udać się tam bądź zadzwonić, opisać sytuację i  zapytać, czy w przypadku zatrudnienia opiekun nie będzie otrzymywał pomocy. Może być tak, że jeśli zatrudnienie będzie w niepełnym wymiarze to świadczenie będzie dalej realizowane.