Prawo
Dofinansowania
Praca
Ulgi, zniżki i inne świadczenia
Spis treści:
Jestem osobą niepełnosprawną ze stopniem znacznym. Obecnie jestem studentem i chciałbym otrzymać dofinansowanie do sprzętu komputerowego niezbędnego do nauki zdalnej
Chcę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko. Co należy zrobić?
Jestem rodzicem wcześniaka z orzeczeniem o niepełnosprawności czy mogę i ew. gdzie mogę ubiegać się o darmowe pieluszki ?
O jakie świadczenia z PFRON może ubiegać się opiekun osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji ?
Czy osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym może skorzystać z usług dofinansowania na prawo jazdy i na zakup auta?
Czy likwidacja pieca węglowego na gazowy jest finansowany z PFRON?
Jestem osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu choroby nowotworowej. Orzeczenie jest ważne do lipca 2022 roku. Moje pytanie to: czy mogę ubiegać się o dofinansowanie z PFRON na remont łazienki?
Czy świadczenie 500 + wlicza się do dochodu?
Czy można starać się o dofinansowanie do sprzętu tego samego rodzaju w ramach dofinansowania likwidacji barier technicznych dla osób niepełnosprawnych?
Czy można starać się o dofinansowanie na zakup ipoda w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się dla osób niepełnosprawnych?
Czy można starać się o dofinansowanie na zakup iphona w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się?
Czy dofinansowanie do zakupu komputera dla osób niedowidzących przysługuje również po 40rż?
Czy przy znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje dofinansowanie do zakupu samochodu?
Czy można starać się o dofinansowanie na zakup telefonu komórkowego w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się?
Jakie przedmioty są dofinansowywane w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się?
Co jest brane dodatkowo pod uwagę przy analizie częstotliwości korzystania z dofinansowań ze środków PFRON przy ubieganiu się o dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się?
Czy przy stopniu umiarkowanym niepełnosprawności należy się 500+?
Czy przy znacznym stopniu niepełnosprawności, rencie w wysokości 1140 zł i dodatku pielęgnacyjnym 200 zł przysługuje świadczenie 500+ dla osób niepełnosprawnych?
Na jaką pomoc może liczyć osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w kwestii dofinansowania zakupu komputera przy pracy zdalnej?
Jestem osobą niepełnosprawną ze stopniem znacznym. Obecnie jestem studentem i chciałbym otrzymać dofinansowanie do sprzętu komputerowego niezbędnego do nauki zdalnej
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami zapewnia PFRON, przekazuje je za pomocą Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie właściwego dla miejsca zamieszkania. Tam w ramach programu https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/sprawna-komunikacja/likwidacja-barier-w-komunikowaniu/ można uzyskać taką pomoc.
Chcę skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko. Co należy zrobić?
Od 9 do 29 listopada 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Opieka nad dziećmi do lat 8
Rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:
zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko,
otwarcia tych placówek, gdy brak jest możliwości zapewnienia przez te placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19 albo braku możliwości sprawowania opieki przez nianię (link do strony zewnętrznej) lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna (link do strony zewnętrznej) z powodu COVID-19.
Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (plik docx 39kb). Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.
Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Instrukcja, jak złożyć oświadczenie przez portal PUE ZUS (plik doc 572kb).
Jestem rodzicem wcześniaka z orzeczeniem o niepełnosprawności czy mogę i ew. gdzie mogę ubiegać się o darmowe pieluszki ?
Wszelką pomoc uzyska Pan w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. To instytucja która, wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Ze względu na stan pandemii, wiele z nich działa w trybie zdalnym, dlatego warto skontaktować się z nimi telefonicznie i umówić na wizytę. Odpowiedni PCPR znajdzie Pani wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło PCPR i nazwę pani gminy.
O jakie świadczenia z PFRON może ubiegać się opiekun osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji ?
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wspiera osoby z niepełnosprawnościami na różnych polach. Dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami proponuje następujące wsparcie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zapewnienia-opieki-dla-osoby-zaleznej. Znajdzie tam Pani wniosek o złożenie takiej pomocy. Wszystko zrobi Pani przez internet. Bez konieczności wizyty w instytucji.
Czy osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym może skorzystać z usług dofinansowania na prawo jazdy i na zakup auta?
Środki na dofinansowanie dostosowania auta dla potrzeb osoby z niepełnosprawnościami oraz prawo jazdy kategorii B, można było uzyskać z programu Aktywny Samorząd,
W 2020 roku realizowane były następujące formy wsparcia w Module I:
Obszar A – likwidacja bariery transportowej:
Zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu);
Zadanie 2 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu);
Zadanie 3 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu, w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego);
Zadanie 4 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu);
Niestety termin składania wniosków upłyną 31 sierpnia 2020 r.
Na chwilę obecną nie mamy informacji kiedy zostanie uruchomiony kolejny etap Programu Aktywny Samorząd. Proponuje śledzić stronę internetową PFRON.org.pl tam na bieżąco ukazują się informację o nowych programach wspierających osoby z niepełnosprawnościami.
Czy likwidacja pieca węglowego na gazowy jest finansowany z PFRON?
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udziela pomocy osobom z niepełnosprawnościami w niwelowaniu barier architektonicznych, technicznych i barier w komunikowaniu się.
Wymiana pieca węglowego zalicza się do barier technicznych. Środki te przekazywane są do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), i to ta instytucja decyduje o przeznaczeniu dotacji przekazanych przez PFRON.
Dlatego doradzam Pani wizytę w PCPR właściwym dla Pani miejsca zamieszkania i uzyskanie informacji w tym właśnie miejscu.
Również większość gmin w naszym kraju prowadzi program wymiany pieców węglowych na gazowe.
Zachęcam Panią również do zapoznania się z programem czyste powietrze: https://czystepowietrze.eu/2020/06/czyste-powietrze-wersja-20-sprawdz-wysokosc-dofinansowania/.
Jestem osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu choroby nowotworowej. Orzeczenie jest ważne do lipca 2022 roku. Moje pytanie to: czy mogę ubiegać się o dofinansowanie z PFRON na remont łazienki?
W ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych istnieje możliwość otrzymania dofinansowań, dzięki którym życie i funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością, stanie się prostsze i mniej uciążliwe.
Remont łazienki jako taki nie jest uwzględniony w programach funduszu PFRON. Jeśli jednak jest Pani osobą która w celu samodzielnego poruszania się, wymaga specjalistycznego oprzyrządowania w łazience jak np. poręcz umożliwiająca podtrzymanie, wtedy oferowana jest dotacja w ramach tzw. likwidacji barier technicznych.
Wszelkie informacje o dofinansowaniu do likwidacji barier technicznych oraz o procedurach związanych z ich uzyskaniem można znaleźć pod adresem: https://stopbarierom.pl/e-niezbednik/pfron/dofinansowanie-likwidacji-barier-w-komunikowaniu/#co-to-sa-bariery-w-komunikowaniu-sie
Więcej informacji o dofinansowaniu do likwidacji barier technicznych oraz innych obszarów, uzyska Pani na stronie: https://stopbarierom.pl/e-niezbednik/stopien-umiarkowany/pfron/
Więcej informacji na temat wszelkich ulg i dotacji przysługujących osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności znajduje się na naszej stronie, pod linkiem https://stopbarierom.pl/e-niezbednik/stopien-umiarkowany/.
Czy świadczenie 500 + wlicza się do dochodu?
Gdyby świadczenie z programu „Rodzina 500 Plus” było wliczane do dochodu, jednocześnie odebrałoby prawo najbiedniejszym do innych możliwości pomocy. Skoro ma ono poprawiać sytuację wszystkich rodzin z co najmniej dwójką dzieci, to takie działanie byłoby sprzeczne z jego celem. Świadczenie wychowawcze uzyskiwane z programu 500+ jest nieopodatkowane i nie stanowi dochodu w myśl przepisów podatkowych. Nie wlicza się go także do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej czy rodzinnych.
Czy można starać się o dofinansowanie do sprzętu tego samego rodzaju w ramach dofinansowania likwidacji barier technicznych dla osób niepełnosprawnych?
W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość przyznania dofinansowania do sprzętu tego samego rodzaju, co najmniej po 7 latach od uzyskania poprzedniego dofinansowania.
Czy można starać się o dofinansowanie na zakup ipoda w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się dla osób niepełnosprawnych?
Dofinansowanie na zakup ipoda w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się dla osób niepełnosprawnych w celu sprawniejszego ich funkcjonowania w życiu codziennym poprzez zapewnienie porozumiewania się i/lub przekazywania informacji między ludźmi z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie nie będzie przyznawane.
Czy można starać się o dofinansowanie na zakup iphona w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się?
Dofinansowanie na zakup iphona w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się dla osób niepełnosprawnych w celu sprawniejszego ich funkcjonowania w życiu codziennym poprzez zapewnienie porozumiewania się i/lub przekazywania informacji między ludźmi z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie nie będzie przyznawane.
Czy dofinansowanie do zakupu komputera dla osób niedowidzących przysługuje również po 40rż?
Dofinansowanie do zakupu komputera jak również specjalistycznego oprogramowania przysługuje również osobom po 40 roku życia. Odpowiedni wniosek należy złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (w dziale osób niepełnosprawnych) właściwym ze względu na Pana miejsce zamieszkania. Odpowiedni wniosek może Pan pobrać bezpośrednio na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie właściwego ze względu na Pana miejsce zamieszkania. Sam wniosek wraz z wymaganymi załącznikami może Pan oczywiście wysłać pocztą do MOPR-u, ale jeśli wniosek zostanie wypełniony błędnie wówczas będzie musiał Pan ponownie go wypełnić i odesłać co może wydłużyć czas rozpatrzenia takiego wniosku.
Czy przy znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje dofinansowanie do zakupu samochodu?
Obecnie nie ma programu, który dofinansowuje zakup samochodu. Możliwe jest jedynie dofinansowanie na kurs prawa jazdy oraz zakup w raz z montażem oprzyrządowania do samochodu.
Czy można starać się o dofinansowanie na zakup telefonu komórkowego w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się?
Dofinansowanie na zakup telefonu komórkowego w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się dla osób niepełnosprawnych w celu sprawniejszego ich funkcjonowania w życiu codziennym poprzez zapewnienie porozumiewania się i/lub przekazywania informacji między ludźmi z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie nie będzie przyznawane.
Jakie przedmioty są dofinansowywane w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się?
Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się dla osób niepełnosprawnych w celu sprawniejszego ich funkcjonowania w życiu codziennym poprzez zapewnienie porozumiewania się i/lub przekazywania informacji między ludźmi z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie? może obejmować zakup następujących przedmiotów:
– komputer,
– programy udźwiękawiające do komputera
– programy powiększające do komputera
– programy ułatwiające komunikowanie się
– tablet
– tablet z programami ułatwiającymi komunikowanie się
– telefon stacjonarny głośnomówiący
– wzmacniacz dzwonka do aparatu telefonicznego
– program udźwiękawiający do telefonu
– pętla induktofoniczna
– czujnik płaczu dziecka
– czujnik dymu
– czujnik dzwonka do drzwi
– pager/odbiornik sygnału nadawanego przez czujniki m.in. czujnik płaczu dziecka, czujnik dzwonka do drzwi, czujnik dymu
– wideodomofon z sygnalizacją świetlną
– inny sprzęt do wysokości 80% wartości, po analizie wyceny w odniesieniu do cen obowiązujących na rynku.
Co jest brane dodatkowo pod uwagę przy analizie częstotliwości korzystania z dofinansowań ze środków PFRON przy ubieganiu się o dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się?
Analizując częstotliwość korzystania z dofinansowań ze środków PFRON przez wnioskodawcę brane są również pod uwagę dofinansowania innych zadań, np. Aktywny samorząd.
Czy przy stopniu umiarkowanym niepełnosprawności należy się 500+?
Świadczenie 500+ przysługuje tylko przy znacznym stopniu niepełnosprawności i dodatkowo dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Czy przy znacznym stopniu niepełnosprawności, rencie w wysokości 1140 zł i dodatku pielęgnacyjnym 200 zł przysługuje świadczenie 500+ dla osób niepełnosprawnych?
Świadczenie 500+ dla niepełnosprawnych będzie obowiązywało od 1 października 2019. W tym wypadku należy złożyć wniosek w ZUS-ie. Pod koniec września 2019 takie wnioski powinny być już dostępne w Internecie.
Ważne jest czy przy znacznym stopniu niepełnosprawności jest zaznaczone, że osoba jest całkowicie niezdolna do samodzielnej egzystencji. Świadczenie ma przysługiwać w wysokości nie wyższej niż 500 zł, zaś łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1,6 tys. zł. Wniosek będzie można złożyć w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji, np. w ZUS, KRUS lub innej właściwej instytucji wypłacającej świadczenia emerytalno-rentowe.
Na jaką pomoc może liczyć osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w kwestii dofinansowania zakupu komputera przy pracy zdalnej?
Na chwilę obecną funkcjonuje program „Aktywny samorząd”, jednakże w ramach tego programu realizowany jest sprzęt dla osób które posiadają znaczny stopień niepełnosprawności, są w wieku aktywności zawodowej lub są zatrudnione (dotyczy osób w wieku emerytalnym), mają dysfunkcję obu kończyn górnych lub narządu wzroku. Warto więc udać się do najbliższej instytucji MOPS, PCPR i zapytać o szczegóły programów lub czy takiej sytuacji istnieje szansa na jakiekolwiek dofinansowanie. Bardzo często jest tak, że samorządy mają indywidualne programy w obejmujące szeroką pomoc. Czasem również warto zastanowić się, czy korzystniejszą opcją w przypadku osoby niepełnosprawnej pracującej zdalnie nie będzie założenie działalności gospodarczej oraz uzyskanie dofinansowania na założenie takiej działalności